Nikdy sa o dodržiavaní pitného režimu nenapísalo viac, ako za posledný rok. Možno je to spôsobené tým, že väčšinu času trávime doma a myšlienkami len sem-tam zablúdime k poháru s vodou. Samej sa mi častokrát stalo, že som si nedodržiavanie správneho pitného režimu uvedomila až v momente, kedy sa dostavili prvé prejavy dehydratácie. To je už samozrejme neskoro a pohár vody to nezachráni. Riešení existuje niekoľko. Dnes vám poradím moje najobľúbenejšie tipy ako dodržiavať správny pitný režim a v závere vám prinesiem recenziu na sklenú fľašku od značky Equa.

Prečo je pravidelný pitný režim dôležitý?
Nemusíme pripomínať, že nedostatočný príjem tekutín môže viesť k dehydratácii. Tá sa prejavuje bolesťami hlavy, únavou, či stratou koncentrácie. Medzi ďalšie prejavy dehydratácie môžeme zaradiť:
- sucho v ústach, suchá pokožka,
- podráždenosť,
- tmavo sfarbený moč,
- pokles fyzickej a duševnej výkonnosti,
- závraty a mdloby,
- búšenie srdca, výkyvy krvného tlaku.
Dehydratácia je pre náš organizmus nebezpečná a pritom je často len dôsledkom toho, že zabúdame piť vodu. Často si to obhajujeme tým, že sme príliš zaneprázdení prácou a inými povinnosťami, a na obyčajný pohár s vodou akosi nie je čas alebo si na vodu jednoducho nespomenieme.
5 tipov ako dodržiavať správny pitný režim
Na internete sa dočítate o množstve tipov, ktoré vám pomôžu postrážiť si správny pitný režim. Nepamätáte si, koľko vody za deň vypijete alebo len zabúdate siahnuť po pohári s vodou? Pripravila som si pre vás 5 tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri dodržiavaní správneho pitného režimu, a ktoré často pomáhajú aj mne.
1. Správne množstvo vody:
Už dávno neplatí, že človek by mal za deň vypiť 2-3 litre tekutín. Množstvo vody ovplyvňuje rôzne faktory, na ktoré si treba dať pozor a vypočítať si, koľko vody je pre vaše telo ešte prospešné a koľko už nebezpečné. Na internete nájdete množstvo tzv. hydratačných kalkulačiek, ktoré vám na základe vstupných údajov vypočítajú optimálne množstvo prijatých tekutín. Záleží napríklad na vašej hmotnosti, ale množstvo tekutín ovplyvňuje aj to, aké aktivity počas dňa vykonávate, čo jete a v akom prostredí sa pohybujete. Ak trávite niekoľko hodín denne športovaním, nemusia vám stačiť ani 3 litre tekutín denne. Naopak, ak máte sedavé zamestnanie, prípadne ste počas dňa len málo aktívny, 3 litre tekutín by mohli zbytočne zaťažovať váš organizmus.
2. Správne rozvrhnutie je základ:
Ak ste pitný režim počas dňa zanedbávali, rozhodne sa nesnažte zameškané dobehnúť nárazovo. Akurát tým zaťažíte obličky. Napite sa toľko, koľko si vaše telo pýta. Extrémne výkyvy nie sú pre telo prospešné. Každú hodinu vypite zhruba 200 ml čistej vody, čaju alebo zeleninových či ovocných štiav.
3. Obmieňajte druhy tekutín:
Obmieňanie druhov tekutín je dôležité, avšak rozhodne nie je jedno čo pijete. Do pitného režimu sa rozhodne nezapočítava káva (ktorá odvodňuje), alkoholické nápoje a napríklad ani čierny čaj. Odporúča sa piť najmä čistá voda, no ak ju sem-tam nahradíte napríklad bylinnými či ovocnými čajmi, zeleninovými alebo ovocnými šťavami, nespravíte chybu. Čistú vodu môžete prípadne dochutiť bylinkami alebo ovocím. Uvidíte, aká príjemná zmena to bude.
4. Nechajte to na aplikácii:
TIP:
Skvelú úlohu zohrá aj hlasový asistent, akou je napríklad Alexa. Rada vám ten pohár vody sama pripomenie.
Skvelou metódou na sledovanie dodržiavania správneho pitného režimu môže byť aj pomocník v podobe aplikácie. Máte ju stále pri sebe a vždy vás pohotovo upozorní, že je čas na pohár vody alebo vám množstvo tekutín jednoducho spočíta. Často sú založené na princípe hry, čo vás núti pitný režim dodržiavať ešte viac.
Môžeme spomenúť napríklad Pripomínač pitia vody, Water Tracker & Drink Reminder a Plant Nanny, ktorá funguje na princípe polievania kvetov:

5. Skúste jednoduchého pomocníka
Ak vám nepomáha aplikácia, alebo vás neustále pripomienky rýchlo omrzia, môžete skúsiť inú metódu. Môžete si hneď ráno nachystať viacero pohárov s vodou na viditeľné miesto a vždy, keď prejdete okolo si jeden zoberiete. Máte tak prehľad o tom, koľko ste už vypili a koľko vás za deň ešte len čaká. Rovnako môže fungovať nachystaný džbán s vodou.
Na mňa však ani jedna možnosť moc nefungovala a pokiaľ som vodu nemala stále pri sebe, dostatočný pitný režim sa nekonal. Začala som používať obyčajnú fľašu, ktorú som si dala priamo na oči – k notebooku. Keďže viem, že moja myseľ funguje skôr na vizuálnych podnetoch, dôležité bolo obyčajne vyzerajúcu fľašku vymeniť za niečo dizajnovo prijateľnejšie, z čoho bude „radosť piť“ a čo svojou troškou prispeje k môjmu ekologickejšiemu „ja“. A tak sa u mňa, v rámci spolupráce s Econea, objavila štýlová sklená fľaša Equa Urban Jungle (0,55 l) – v dizajne Monstera.

Zo skla chutí voda najlepšie – prečo práve Equa?
Dôvodov, prečo som si zvolila práve tento typ fľaše je hneď niekoľko. Nie nadarmo sa hovorí, že zo skla chutí voda najlepšie. Rovnako tak sa sklo udržuje omnoho lepšie ako plast a aj o niečo viac vydrží – neprijíma pachy či farbu z nápojov. Ak sa budeme rozprávať v rovine nezávadnosti, nevypúšťa do vody žiadne nebezpečné toxíny ako napr. ftaláty alebo BPA. Naviac, táto fľaša nemá žiadne hrany, kde by sa mohli usádzať baktérie.

Ďalším dôvodom je odolnosť, ktorou sa táto fľaša vyznačuje. Materiál, z ktorého je vyrobená – borosilikátové sklo, zaručuje napríklad odolnosť voči väčšine pádov – nie je však úplne nerozbitná, stále je to sklo – toto môže byť nevýhoda, pokiaľ sa fľašu rozhodnete zobrať napríklad na výlet do hôr, kde by pravdepodobne neprežila pád na kamene. Materiál však zaručuje nízku hmotnosť, čo je pri skle obrovská výhoda. Môže slúžiť teda ako skvelý spoločník na bežný deň a bez starostí si ju pribalíte aj do kabelky. Odolnosť voči teplu je samozrejmosťou. Nerozhodí ju ani vriaca voda, takže ak patríte k milovníkom čajov, môžete si ho do nej bez starostí priamo pripraviť. Nevýhodou je absentujúci silikónový prstenec, ktorý by uľahčil úchop fľaše s horúcim nápojom – takže opatrne.

Ako bonus však značka ponúka nádherný ergonomický dizajn – zo širokej ponuky si vyberie naozaj každý. Mne učarovala mintová verzia flaše s výrazným detailom listu populárnej Monstery. Po nej aj dizajn dostal názov. Myslím, že práve výzor tejto fľašky ma v konečnom dôsledku naučil správnemu pitnému režimu, nakoľko ju chcem mať stále pri sebe ako štýlový „doplnok“.
Na záver už len dodám, že dostatočný pitný režim sa nerovná nadmernému pitnému režimu – všetko treba praktizovať s mierou a vždy platí, že telo si samé povie, koľko vody mu stačí. Inak by ste si mohli zbytočne zaťažiť obličky a to predsa nikto nechce.
Tak čo? Ako ste na tom s pitným režimom vy? Máte nejaké overené tipy a triky, ako dodržiavať správny pitný režim a nezazneli v tomto článku?
Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova

Druhý bod o správnom rozvrhnutí počujem prvýkrát, ale máš úplnú pravdu, dáva to zmysel. Ja sa snažím dodržiavať pitný režim čo najviac ako sa dá. Keď som doma tak mi to ide pomerne ľahko, lebo vždy so sebou nosím taký veľký pól litrový pohár, ktorý sa snažím si znovu naplniť cca raz za dve hodiny. Dôležité je to, že ho vidím a mám ho pri sebe. Veľakrát sa mi stávalo, že hoci som bola smädná, bola som lenivá sa postaviť. Skvelý článok a moc pekné fotky 🙂
x Alexandra z 𝕄𝕊 𝔸𝕃𝕎𝔸𝕐𝕊 𝕃𝔸𝕋𝔼 / INSTAGRAM
Romi skvělý článek! Děkuju ti za něj fakt! Já a pitný režim.. poslední dobou jsem si začala všímat, že je to víc než bída.. takže s tím musím něcoudělat!
Já jsem se na pitný režim začala soustředit až pár měsíců zpět. Vždycky jsem věděla, že to je se mnou fakt špatný, ale voda je prostě základ a jsem ráda, že jsem se konečně dokopala k nějakému režimu 😀 Jinak také mi pomáhá mít vodu v lahvi stále u sebe. Láhev od Equa mám doma, k tomu mám ještě druhou, nerezovou, do práce a je to nejlepší pomocník v dodržování pitného režimu. Zároveň si ale každých 500 vypitých ml odškrtávám v aplikaci, abych věděla, kolik jsem toho za ten den vlastně vypila:D Lahev je moc hezká!:)
Já mám problém dodržovat pitný režim, často si třeba až večer vzpomenu, že jsem přes den opět moc nepila.. Snažím se ale na to myslet a dodržovat ho 🙂 Lahev od této značky mi přišla včera, tak jsem zvědavá, jestli mi s mým pitným (ne)režimem pomůže 🙂