Káva, čaj, červené víno či napríklad kolové nápoje patria medzi pochutiny, ktoré výrazne ovplyvňujú farbu nášho chrupu. Nie je to žiaden mýtus. Spôsobujú to kyseliny obsiahnuté v týchto nápojoch. Ich vplyvom sa narúša sklovina a vytvára sa povlak, ktorý následne naše zuby sfarbuje do žltkastej alebo častokrát do hnedej farby. Je to všetko samozrejme závislé od množstva, ktoré človek skonzumuje, ale aj od genetickej predispozície. Je teda úplne v poriadku, že jeden človek má prirodzene biele zuby a druhému nepomôže ani pravidelné bielenie zubov.

Nadmerná konzumácia kávy = nadmerná ústna hygiena

Som ukážkový príklad kaviarenskej povalačky. Káv za deň vypijem asi viac ako je nejaký pomyslený priemer a nebudem predstierať, že sa to mojich zubov vôbec netýka. Dôležité je však uvedomiť si, že milovníci kofeínu sa musia o svoje zuby starať dôslednejšie ako ľudia, ktorí sa takýmto pochutinám vyhýbajú. Hovorím napríklad o častejších návštevách dentálnych hygienikov. Použitím vhodných látok sa v dnešnej dobe dokážu efektívne zmierniť, prípadne úplne odstrániť následky, ktoré so sebou prináša aj pitie kávy. Farbu svojich zubov však vieme ovplyvniť aj v pohodlí domova. Dôležité je neprepadnúť všetkým tým reklamám, ktorými nás kŕmia komerčné značky a častokrát je potrebné trochu si priplatiť. Aj tu však platí, že to treba robiť s rozumom.

Bielenie zubov s rozumom

Mám pocit, že v posledných rokoch sa z bielenia zubov stal národný šport všetkých dievčat na Instagrame. Rôzne bieliace prášky (ktoré na našu zubnú sklovinu pôsobia skôr ako brúsny papier), bieliace pásiky,  gély a rôzne ďalšie produkty, ktoré dokážu zubom pri neodbornom zaobchádzaní narobiť skôr problémy ako ich efektívne vybieliť. A ak sa to celé spojí s citlivými zubami, vieme si poriadne zavariť.

domáce bielenie zubov

V domácich podmienkach dávam preto prednosť zubným pastám, ktoré podporujú bielenie zubov. Niekedy je za tým pekný marketingový ťah a niekedy nám naozaj vedia pomôcť. Počas môjho dlhoročného vzťahu s kávou som ich vyskúšala niekoľko (a v bežnej rutine ich veľmi často striedam) a dnes prišiel ten deň, kedy by som vám rada napísala môj pohľad na niektoré produkty s prívlastkom „bieliace“. Tento článok vznikol aj v spolupráci s e-shopom nazuby.eu, ktorý mi poskytol všetky produkty, o ktorých tu dnes bude reč. Ustáli to?

* Všetky produkty som testovala po dvojtýždňovej bieliacej pauze a začínala som s Marvis pastou. Zubnú pastu Black is White som testovala ešte pred časom, takže môj pohľad nie je skreslený používaním iných produktov na bielenie <3

Bieliaca stálica od značky Curaprox

bielenie zubov

Značka Curaprox si u mňa za posledné roky vybojovala miesto akéhosi love brandu. Na ich kefky nedám dopustiť, často používam pastu Enzycal, ale dnes sa zameriam na ich bieliacu zubnú pastu – Black is White. Nepatrí k najlacnejším, takže jej bieliaci účinok by nemal byť len marketingovým ťahom. Píšem o nej ako o stálici. Mám s ňou viac skúseností ako s inými bieliacimi pastami a rada sa k nej opakovane vraciam – pretože naozaj bieli a neničí zubnú sklovinu. Čierne uhlie podporuje bielenie, to už vďaka trendom na internete dávno vieme. S produktami obsahujúcimi túto zložku som však nemala dobré skúsenosti – vždy len „ničili“ zubné kefky, prípadne som ich mohla (pre silné farbiace vlastnosti) aplikovať len večer. Tu tento problém odpadá a táto čierna pasta absolútne nefarbí, takže k nej nepotrebujem ani špeciálnu zubnú kefku (haha). Jej bieliace účinky dokážeme spozorovať veľmi rýchlo, dokonca by som povedala, že nič lepšie som na moje zuby ešte neskúsila. Aj pre jej vysokú cenu je to produkt, do ktorého rada investujem opakovane a zo všetkých produktov zahrnutých v tomto článku si vedie stále najlepšie.

Ospevovaná zubná pasta Marvis

bielenie zubov

Zubná pasta z dielne tradičnej talianskej značky bola pre mňa novinkou. O to viac som sa na testovanie tešila, nakoľko svoju pozornosť púta už len samotným obalom. A ani obsah nesklamal. Zubná pasta Marvis Whitening Mint patrí k tým, ktoré sa oplatia aspoň vyskúšať. V mojom prípade som ale presvedčená, že si ju ešte niekoľkokrát kúpim. Moje zuby dokázala vybieliť veľmi efektívne a pomerne rýchlo. Jej chuť je veľmi príjemná, nie príliš silná a podarilo sa jej ohúriť aj moje citlivé zuby. Ďalším bonusom je cena. Je to o dosť lacnejší produkt ako vyššie spomínaná pasta od značky Curaprox a aj to je dôvod prečo ma zaujala. Určite si vybojovala svoje miesto v mojej rutine a veľmi rada ich obe prestriedam.

Bieliaca ústna voda Oral-B 3D White Luxe Perfection

bielenie zubov

Bielenie zubov v domácich podmienkach nie je tak úplne jednoduché. Určite mi dáte za pravdu. Aj práve z tohto dôvodu je škoda, ak by mal tento proces končiť len obyčajným vyčistením zubov. Ja na dočistenie zubov a podporenie procesu bielenia používam ešte ústne vody s bieliacimi účinkami. Rôzne. Veľmi často ich striedam, ale v poslednej dobe som sa aj vďaka e-shopu nazuby.eu pristavila pri bieliacej ústnej vode Oral-B 3D White Luxe Perfection. V konečnom dôsledku ani neviem povedať, či nejaké bieliace účinky má, pretože svoju robotu si dobre odviedli už samotné zubné pasty. Ale pre lepší pocit je to určite fajn produkt.

Starostlivosť o zuby na cestách

curaprox be you set

Často sa vám snažím prezradiť aj moje tipy na cesty. Dnes to nebude výnimkou. Vrátim sa k môjmu love brandu, ku Curaproxu a ich Be You produktom, konkrétne Be You Mix setu. Obsahuje šesť mini zubných pást (10 ml balenia) + Curaprox zubnú kefku, ktorých nie je nikdy dosť. Na cesty je toto balenie úplne skvelé, nakoľko nezaberie toľko miesta. Alebo si ich môžete kúpiť len tak, ako „ochutnávku“ všetkých príchutí týchto pást. Ja som ich mala aj vo veľkom balení a musím povedať, že je to príjemné oživenie každodennej starostlivosti o zuby. Bieliaci efekt minimálny, ale na pár dovolenkových dní si to môžeme odpustiť.

bielenie zubov

V článku sme sa venovali najmä nápojom, keďže ústrednou témou je pre mňa káva. Zuby však prirodzene farbia aj rôzne potraviny. Mohli by sme sem zaradiť aj sójovú či kari omáčku, čučoriedky, černice, čerešne, granátové jablká, cukríky (ktoré majú tendenciu farbiť aj jazyk) a mnohé iné. Verím, že sa vám moje osvedčené tipy budú aspoň trochu hodiť, a ak vyskúšate, určite dajte vedieť. Tak čo? Patríte k ľuďom, ktorých zaujíma bielenie zubov? Bielite šetrne, alebo do toho skáčete rovno po hlave?

Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova

Možno sa ti bude páčiť aj:

2 komentáre

  1. Ja som používala bieliacu zubnú pastu Biela perla. Pasty, ktoré si spomenula ty, tak jedine poznám len By You, ale zaujala ma hneď prvá a druhá.
    Budem veľmi rada ak sa zastavíš aj u mňa na blogu.

  2. Káva mi veľmi zafarbila zuby, teraz musím chodiť pravidelne na bielenie. Ale vždy je to skôr relax, chodím k dental brothers v centrali 🙂

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *