Plánovanie pre mňa neznamená nútené zapisovanie si všetkého, čo musím spraviť. Plánovanie mi pomáha mať veci zorganizované, pomáha mi sústrediť sa a hlavne sa nezblázniť. Naozaj!

Zvykla som mať milión farebných papierikov po celom byte. Nevyznal sa v tom nikto, dokonca ani ja. Časom som si začala robiť denné to-do listy na jeden papier. Ak však bolo niečo dôležité a malo sa to udiať až o týždeň, prípadne neskôr, nemala som v tom prehľad a väčšinou som na to úplne zabudla (čo nebolo pri mojej práci moc vhodné). Kúpiť si diár bolo asi to najlepšie rozhodnutie v celej histórii môjho plánovania. Dnes je to približne sedem rokov, čo na diáre nedám dopustiť a sústredím sa hlavne na ich funkcie. Je totiž veľmi dôležité, čo od diára očakávame.

ako plánujem

Tento (pol)rok som zakotvila pri datovanom polročnom diári s názvom The Žurnál, ktorý ponúka prepracovanú metódu plánovania. A som nadmieru spokojná. Prečo?

1. Mám pri sebe aktuálne veci

Nenosím so sebou 365 dní, ale iba polovicu z nich. Môžem sa teda naplno sústrediť na veci, ktoré potrebujem spraviť teraz a nie až o pol roka. Zvyšuje to moju produktivitu a môj čas je viac zorganizovaný.

2. Zaujímavé sekcie zamerané na rozvoj

Nie nadarmo sa všade okolo začal riešiť sebarozvoj, motivácia a v neposlednom rade produktivita. The Žurnál ponúka niekoľko sekcií, ktoré vám pomôžu pri plánovaní budúcnosti, stanovovaní si cieľov (O 10 rokov, Päťročnica, Polročnica, …), cestovateľov poteší sekcia Svetobežník, samozrejme nechýba denný prehľad, týždenný prehľad a iné zaujímavé sekcie, ktoré vám pomôžu pri organizovaní času.

The žurnál

3. Prehľadné spracovanie dní

Prvé čo v diári kontrolujem je rozloženie dní, týždenný prehľad a všetko, čo sa mi za tých pár rokov osvedčilo. Musím povedať, že The Žurnál mi ako jeden z mála diárov naozaj vyhovuje aj po tejto stránke. Každému týždňu je najskôr venovaná jedna celá stránka, kde si viem pozrieť najdôležitejšie udalosti, ktoré ma čakajú. Na nasledujúcich stránkach si ich viem jednotlivo rozpísať a doplniť. Praktická záložka mi pomáha v orientácii medzi jednotlivými dňami.

4. Elegantný dizajn

Neklamme si, dizajn je veľmi dôležitý. Ja som stavila na eleganciu, ktorú The Žurnál ponúka aj z dôvodu, že to na stretnutiach vyzerá profesionálnejšie ako nejaký ružový diár s kvetinkami. Niekedy je lepšie staviť na decentnosť.

The Žurnál

5. Sú k nemu roztomilé nálepky!

Áno, nálepky do diára naozaj patria. Tie, ktoré sú v Žurnály sú ako stvorené pre mňa. Nálepka s motívom „Ale najskôr káva.“ sa usídlila priamo na diári. Tým som mierne narušila vyššie spomínanú decentnosť, ale aspoň každý vie, že sa stretol s dievčaťom z kaviarne. Ďalšie nálepky ako „Makaj. Veľa.“ a logo The Žurnál stále čakajú na svoj čas. Pravdepodobne ich využijem v budúcom polroku (kamaráti, aspoň viete, čo je pre mňa vhodný vianočný darček 😀 )

Farbičky, nálepky, ozdoby …

Navonok sa môj diár síce javí veľmi decentne, no vo vnútri sa však podobá skôr na chameleóna. Milujem nálepky (najmä tie s kávou- objednané na aliexpresse), sticky notes (využívam ich najmä pri dôležitých úlohách, ktoré ešte nemajú stanovený presný čas – viem s nimi manipulovať) ale najviac pracujem s farebnými perami. Každá časť môjho dňa má inú farbu. Škola je oranžová, práca zelená, voľný čas ružový, výdavky majú tiež svoju farbu… Takto by som mohla pokračovať veľmi dlho. Aj preto som si zakúpila veľkú sadu starých známych Stabilo pier (píšu tak dlho, že ich naozaj odporúčam). Pre ďalšie odlíšenie často používam zvýrazňovače alebo iné perá, ceruzky … Sem-tam si do diára zvyknem aj kresliť a po novom si doňho lepím motivačné a inšpiratívne obrázky, na ktoré narazím na internete.

TIP: Nevyzerá tak len môj diár, ale aj poznámky do školy a iné dôležité veci na ktoré nemôžem zabudnúť.

ako plánujem
The Žurnál

Vďaka diáru (a všetkému čo zaznelo vyššie) si dokážem zorganizovať čas veľmi efektívne a zostane mi aj chvíľka na posedenie pri kávičke. Ak sa vám to zatiaľ nepodarilo, nevadí. Každý si potrebuje nájsť svoj systém a to môže trvať aj niekoľko rokov. Výsledok však stojí za to. Niekomu vyhovuje mobilná aplikácia, niekto preferuje písanie na papier… Ako plánujete vy?

„Šťastie je výsledkom plánovania a akcie. Kto sedí doma na gauči, šťastena sa mu vyhne obľúkom.“

Sledujte ma aj na Instagrame: @romiminarikova

Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *