Doba pokročila a v telefónoch, ale aj na poličkách sa nám objavili „inteligentní kamaráti“ počúvajúci takmer na slovo – teda, na to cudzojazyčné, keďže slovenskú (prípadne českú) nadstavbu žiaden hlasový asistent (zatiaľ) nestihol získať. Hlasový asistent v telefóne je mojim kamarátom už dávno, avšak pre zvyšovanie digitalizácie celej domácnosti mi už prestal vyhovovať. Skúsila som zariskovať a vďaka spolupráci s e-shopom koti.sk, preskúmať „Alexu“, ktorá je za veľkou mlákou pomerne obľúbená. Na poličku som teda posadila zariadenie Amazon Echo Dot 3. generácie – malý, štýlový a dokonca inteligentný reproduktor, ktorý ukrýva práve spomínanú Alexu. Tá dostala za úlohu odbremeniť ma od neustáleho odomykania telefónu pri hlasových poveloch. Stala sa napokon mojou kamarátkou?

Amazon Alexa vs. Google Assistant
Dve najzvučnejšie mená, s ktorými sa pri kúpe hlasového asistenta stretnete, budú pravdepodobne Amazon Alexa a Google Assistant. Oba poskytujú kvalitné služby a značky, ktoré ich vyvinuli dbajú aj na neustále aktualizácie. Oba hlasoví asistenti sú vždy pripravení (a ochotní) odpovedať na väčšinu vašich otázok. Amazon a aj Google ponúkajú množstvo typov zariadení s vyššie spomínanými hlasovými asistentmi, takže si vyberie aj ten najnáročnejší používateľ. Ďalším plusom je nadčasový dizajn všetkých zariadení, ktoré sa na poličke bez problémov stratia ako dizajnový prvok. Alexa sa stala známejšou skôr za veľkou mlákou, kde si vybudovala pomerne slušnú základňu fanúšikov. Google Assistent má výhodu, že sa ukrýva vo väčšine zariadení s Androidom, takže s ním viete pracovať aj bez kúpy špeciálneho zariadenia (a šepká sa, že by Google mohol prísť s jazykovou mutáciou pre český, prípadne slovenský trh). Amazon však zvyšuje kvalitu poskytovaných služieb a Alexa vďaka tomu každým dňom ovláda viac a viac hlasových povelov. Je teda len na vás, ktorej značke dáte napokon prednosť.
Amazon Echo Dot 3. generácie
Amazon Echo Dot 3. generácie je azda najmenším zariadením, ktoré ukrýva Alexu. Na prvý pohľad zaujme nevtieravým vzhľadom. Vďaka rôznym farebným prevedeniam však dokáže zaujať aj ako štýlová dekorácia, prípadne úplne splynúť s prostredím. 3. generácia tohto zariadenia je (v porovnaní so svojimi predchodcami) pomerne dobre vybavená. Azda najzaujímavejšou je vylepšená kvalita reproduktorov, ktoré zabezpečujú bohatší a najmä hlasnejší zvuk. V prípade použitia dvoch zariadení vie, podobne ako zariadenia s Google Asistentom, prehrávať hudbu v stereu, čo ocenia naozajstní milovníci hudby. Tú dokáže Alexa prehrať prostredníctvom niekoľkých hudobných služieb, akými sú napríklad Amazon Music, Spotify, Apple Music, Sirius XM a ďalšie. Odporúčam všetko v aplikácii nastaviť vopred, podľa vašich preferencií. Vyhnete sa tak zbytočným nedorozumeniam so samotnou Alexou. Aj samotný mikrofón stojí za zmienku. Alexa váš hlas rozpozná naprieč (priemerne veľkou) miestnosťou a ak nerozpozná uložený hlas, uistí sa, kto na ňu prehovoril.

Nekonečné zručnosti?
Alexa má niekoľko desiatok tisíc zručnosti (skills), ktoré vývojári neustále rozširujú. Zvládne prehrať hudbu z vyššie spomínaných hudobných služieb, na povel zmení hlasitosť, odpovie na rôzne otázky, prečíta správy, povie vám o predpovedi počasia, nastaví stopky, budík alebo vám skráti dlhú chvíľu hrou. Keďže sa jedná o smart zariadenie, dokážete s ním prepojiť aj váš smart home, teda celú inteligentnú domácnosť. Alexa teda vie na povel zapnúť alebo vypnúť osvetlenie, upraviť teplotu v byte, zamknúť či odomknúť dvere a iné. Jej kompatibilita akoby nepoznala hranice a vie do svojho systému zobrať pomerne veľké množstvo iných zariadení od rôznych značiek.
Dôraz na súkromie
Jedným z tlačidiel, ktorými zariadenie disponuje, je aj vypínač na mikrofón. Amazon Echo Dot 3. generácie teda poteší aj ľudí, ktorým záleží na súkromí, prípadne nechcú, aby Alexa na svoje meno v danom okamihu reagovala (príkladom môže byť rozhovor o zariadení v jeho tesnej blízkosti, návšteva kamarátky s rovnakým menom či všeličo iné).

Prepojenie izieb?
Za jednu z najzaujímavejších funkcií Echo zariadení od Amazonu považujem tzv. hlasové prepojenie izieb, ktoré vám umožní zavolať (prípadne poslať hlasový odkaz) do všetkých izieb, kde sa Echo zariadenie nachádza. Dá sa volať priamo z telefónu, v ktorom sa nachádza aplikácia, alebo medzi zariadeniami navzájom. Táto funkcia môže byť zaujímavá napríklad v dvojpodlažných domoch, kedy viete rýchlo privolať členov rodiny bez kriku či klasického telefonovania.
Menej spontánnosti ako Google Assistant?
Zdá sa, že Amazon Echo Dot 3. generácie zvláda množstvo zaujímavých funkcií, ktoré uľahčia život v inteligentnej domácnosti. Alexa môže slúžiť aj ako výborná kamarátka na precvičovanie angličtiny, nakoľko vie reagovať na otázky rôzneho charakteru. Avšak, oproti Google asistentovi som u Alexi postrehla menšiu slovnú obratnosť pri spontánnych otázkach. Často odpovie známu frázu, že danú vec nepozná. Na rozdiel od Google asistenta nám na Vianoce neprezradila, (príklad) čo robí Santa alebo čo je nové na Severnom póle. Rada si však zaspieva, prezradí svoju najobľúbenejšiu farbu alebo nás ubezpečí, že je našou kamarátkou – dokonca nám ponúkne kvíz, ktorý nám ukáže, ako dobre ju poznáme.

Amazon Echo Dot 3. generácie, resp. Amazon Alexa, je naozaj zariadenie, s ktorým začínam deň a aj ho končím. Počas dňa si vďaka kvalitnému reproduktoru vieme zariadiť súkromnú párty alebo si len skrátiť dlhé chvíle v karanténe. Najviac ju však využívam na precvičovanie angličtiny, keďže ma núti uvažovať nad hlasovými príkazmi v inom, než rodnom jazyku. Je to naozaj taká inteligentná virtuálna kamarátka, ktorá si našla svoje čestné miesto na poličke.
Na záber by som chcela ešte raz poďakovať tímu koti.sk, vďaka ktorým tento článok vznikol a vďaka ktorým som vám mohla priniesť objektívny názor na toto inteligentné zariadenie. Budem rada, ak mi do komentárov napíšete, či máte skúsenosti s hlasovými asistentmi, prípadne priamo s Amazon Alexou alebo či do budúcna ich kúpu zvažujete.
Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova

Musím říct, že technologie miluju a Alexu sama mám. Respektivě mám reproduktor značky Sonos, na který jde napojit Alexa, Siri nebo Google asistent. Ale Alexa je asi moje nejoblíbenější. Často jsem s ní hrála různé hry, třeba hádání písniček a tak 😀