Dni, ktoré môžem stráviť v tatranskej prírode jednoducho milujem. Ak by som si však mala vybrať jedno najčarovnejšie miesto v našom najstaršom národnom parku, v TANAP-e, odpoviem bez zaváhania. Je ním moja najobľúbenejšia Chata pri Zelenom plese. Tentokrát som si na ňu vybehla v spolupráci s internetovým obchodom dsport.sk, ktorí mi poskytli pohodlné a funkčné oblečenie.
Ľudia Chatu pri Zelenom plese zvyknú prezývať aj „Brnčalka„, resp. Brnčalova chata. Vyplýva to z jej historického názvu, kedy bola istú dobu pomenovaná podľa Alberta Brnčala – profesora telesnej výchovy, člena horolezeckého spolku JAMES, účastníka SNP, ktorý ako horolezecký inštruktor 1. augusta 1950 zahynul pod Jastrabím sedlom. Súčasný názov, pochopiteľne, nesie po priľahlom tatranskom plese, ktoré sa pýši smaragdovo zelenou vodou, s ktorou sa spája množstvo legiend. Pravdou je, že voda má zelenkastú farbu z prameňov, ktoré vyvierajú z dna Zeleného plesa. Traduje sa aj to, že Zelené pleso bolo pôvodne väčšie a siahalo až po Jastrabiu vežu, ale gróf Tököly dal prebúrať prirodzenú hrádzu, keď hľadali jeho strateného syna.
Okrem rozprávkového plesa scenériu Chaty pri Zelenom plese dotvárajú majestátne tatranské štíty, ktoré chatu strážia zo všetkých strán. Odkrývajú sa aj pri samotnej ceste na Zelené pleso, takže turistom ponúkajú plno prekrásnych výhľadov – turistika vďaka tomu nie je monotónna.
Bonusom je, že je Chata pri Zelenom plese prístupná celoročne. Turistom ponúka ubytovanie, ale aj vynikajúce jedlo, ktoré si s výhľadmi vychutnáte o to viac. Za seba odporúčam ochutnať parenú buchtu, s ktorou sa pravdepodobne pre jej veľkosť potrápite, ale určite neoľutujete.
V každom ročnom období ponúkne chata iné zážitky. Počasie je tu rovnako premenlivé ako v ostatných častiach Tatier – počas prvých letných mesiacov viete zažiť hrejivé slnko a druhý deň sa môžete guľovať. Nezabudnite si preto aj v lete pribaliť teplejšie oblečenie či pršiplášť. Nikdy neviete, kedy sa vám budú hodiť.
Športová podprsenka Adidas // Legíny Nike One
Populárne trasy
Na Chatu pri Zelenom plese sa viete dostať hneď niekoľkými trasami.
Najpopulárnejšou je chodník od autobusovej zastávky Biela voda, cca 3 km od Tatranskej Lomnice (alebo priamo z Tatranskej Lomnice). Oficiálny údaj pri žltej značke na smerovníku je 3.05 h, ale pohodovou chôdzou sa to dá stihnúť za 2,5 hodiny. Ide o príjemnú prechádzku, bez vysokých stúpaní, ktorú pomalým tempom zvládnu aj príležitostní turisti. V záverečnej časti trasy sa otvárajú výhľady na štíty Belianskych i Vysokých Tatier, ktoré celú turistiku ešte spríjemňujú.
Ďalšími východiskovými bodmi môžu k Zelenému plesu môže byť trasa z Kežmarských Žľabov, cez Chatu Plesnivec a okolo Veľkého Bieleho plesa (po zelenej a červenej značke).
TIP: Na mojom Instagrame @romiminarikova, nájdete vo výbere „Tatry 2021“ prehľadnú trasu z Kežmarských Žľabov cez Chatu Plesnivec až na Zelené pleso.
Náročnejší turisti môžu v turistike pokračovať napr. na Jahňací štít. Od Brnčalky ďalej vedú turistické chodníky aj na Veľké Biele pleso a Chatu Plesnivec. Cez Kopské sedlo do doliny Zadné Meďodoly. A po červenej cez Veľkú Svišťovku na Skalnaté pleso.
Tak čo? Navštívili ste už túto čarovnú tatranskú chatu? Je tu aj niekto, kto vie, aké filmy sa na tejto chate natáčali?
(Pssst -> Jak se krotí krokodýli, Jastrabia veža a Sneh pod nohami)
Horám zdar!
Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova.
Za nas sklamanie zo stravou na chate. V porovnani s inymi chatami, Zbojnicka, Teryho a pod… Za tu cenu sme nedostali to co bolo v jedalnom listku, kapustnica nemala ziadnu smotanu a pod… Fazulovej bolo menej o tretinu voci kapustovej a nehovoriac, ze to bola len mliecna voda bez obsahu a bez chuti, doslova s 3 ks velkej fazule, 3 ks kuskov zemiakov a yo bolo vsetko. Polievky takmer studene, v zime sme sa chceli nimi ohriat. Chlebik stary a este nas oklamali o 1 euro. Ale ok, skusenost a chate sa na buduce vyhneme. Ale ok, turistika nie je o jedeni, inak tura pekna a priroda fantasticka!
Panebože, ty fotky jsou jak z pohádky. Krásný článek Romi:)