Pri mojich turistických potulkách si často všímam nepripravenosť turistov na rôzne úrazy a situácie spojené so zdravím. Existuje vôbec nejaký kľúč, ktorý by nám prezradil, čo si vziať do hôr, na turistiku, čo by mala obsahovať cestovná lekárnička alebo ako ju minimalisticky vyskladať? V spolupráci s BENU lekárňou sme pre vás spísali zopár tipov, čo by mala obsahovať minimalistická lekárnička, ktorú môžete použiť na horách ale i na pláži.
Niekto ju nosí v originálnej taštičke so znakom Červeného kríža, iní ju majú provizórne rozmiestnenú po celom ruksaku. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek variant, mala by obsahovať niekoľko kľúčových vecí. Časom si totiž všetci uvedomíme, že už nie sme nesmrteľní ako „za mládí“ a pár kľúčových vecí treba mať pre každý prípad so sebou.
Ako vyskladať lekárničku – cestovná lekárnička minimalisticky
Prezradím vám tajomstvo. Neexistuje žiaden presný kľúč, čo by mala obsahovať cestovná lekárnička, aj keď v odbornej literatúre sa spomína aspoň nutný základ. Každému však vyhovuje niečo iné, každému sa osvedčilo niečo iné a podobne. Dnes sa zameriam na veci, ktoré nesmú chýbať u mňa v batožine – časť priamo v ruksaku na turistike, časť na chate či na hoteli (pri dlhších výletoch) a ktorých kombinácia sa mi za posledné roky na dovolenkách osvedčila.
Leukoplasty, obväzy a príslušenstvo…
Úrazy. Nikdy nevieme, ako rýchlo prídeme k odretému kolenu, otlaku, bolesti v zápästí… Rovnako tak nevieme predpovedať, či pôjde o menšiu alebo väčšiu ranu. V tomto prípade je vhodné do lekárničky zaobstarať klasický leukoplast, náplasti rôznych veľkostí, prípadne také, ktoré zvládnu vodu – podľa typu dovolenky. U nás v lekárničke nesmú chýbať ani farebné náplasti so zvieratkami, princeznami…, keďže „bobenko“ bolí o niečo menej ak je pekné veselé. Špeciálnou kategóriou sú aj hydrogelové náplasti na menšie popáleniny alebo špeciálne náplasti na otlaky.
V praxi sa mi ešte osvedčil tzv. rýchloobväz/bandáž na rany, ktorý je samolepiaci a elastický. Optimálne drží pri styku s vodou či s mastnotou a dá sa použiť na rezné rany, pľuzgiere na nohách, odreniny, zadreté nechty, otlaky a iné.
Aby sme nezabudli, je veľmi vhodné mať po ruke aj „klasické“ ovínadlá, ich elastické verzie (napr. na zafixovanie zápästia, členku či kolena) a malé nožničky, pretože nikdy neviete ako budete musieť vyššie uvedené veci prispôsobovať konkrétnemu zraneniu.
Dezinfekcia…
Pred tým, ako ranu zalepíme by sme ju mali bezpodmienečne vyčistiť. V súčasnej situácii máme pri sebe snáď všetci rôzne dezinfekcie na ruky, no je dobré pripraviť si do batohu aj dezinfekciu určenú priamo na vyčistenie rany. Mne sa osvedčila dezinfekcia od značky Detol, ale môžete zvoliť napr. aj Betadine, ktorý obsahuje aj liečivé zložky. Praktickou záležitosťou do hôr sú aj jednorazové utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom, ktoré sú väčšinou balené jednotlivo a tak nezaberajú príliš veľa miesta v batohu. Netreba zabúdať ani na roztoky na vypláchnutie očí, pretože v prírode nám môže do nich čokoľvek napadať.
Teplota, bolesť…
Samostatnou kategóriou je teplota či bolesť. Po celodennej turistike alebo pobyte na slnku môže telo reagovať práve zvýšenou teplotou – netreba to podceňovať a do batožiny pribaliť osvedčené lieky proti teplote, od bolesti či iné. U mňa nikdy nesmie chýbať Paralen, ktorý sa dá použiť aj na utlmenie bolesti. A čo bolesť v krku? Nejaké pastilky zas nezaberú toľko miesta.
Pri liekoch ale odporúčam nebrať zbytočne celé krabičky, ktoré by zaberali príliš veľa miesta. Zoberte len množstvo podľa potreby – pozor však na dobré označenie jednotlivých liekov!
Alergie, podráždenie kože…
S alergiami na dovolenkách mám až moc veľké skúsenosti a veľmi dobre viem, že nie všetko vyrieši Zyrtec alebo Fenistil, ale pre každý prípad je to dobrá prvá pomoc. Fenistil oceníte práve v lese či pri vodných plochách, kde vás môže poštípať dotieravý hmyz. Zyrtec zas oceníte na zmiernenie nosových a očných príznakov sezónnej a celoročnej alergickej nádchy či na zmiernenie prejavov žihľavky.
Trávenie…
Ďalej nezabudnite na liečivá na trávenie – Imodium, Smecta (prípadne iné, na čo ste zvyknutí) a čierne uhlie. Toto je vhodné aj pre deti, zoberte si preto dostatočné množstvo pre všetkých, pretože v prípade žalúdočno-črevnej virózy bude zelená celá rodina či partia.
Iné…
Na konci článku sa vám môžu začať vynárať rôzne otázniky. Je to naozaj všetko, čo si treba zabaliť do lekárničky? Na nič som nezabudol? Čo všetko sa ešte môže stať? Samej mi napadajú ešte ďalšie veci, ktoré po ceste do hôr ešte dokúpim, ale ako hovorím – každému vyhovuje niečo iné a nie všetko je úplne nevyhnutné. Niektoré veci sa dajú dokúpiť aj keď problém vznikne. Mne ešte napadajú vitamíny, ktoré užívam pravidelne, magnézium – na zmiernenie svalovej únavy (pri kŕčoch na turistike je vhodná jeho prášková verzia v sáčkoch!), hroznový cukor na rýchle doplnenie energie či Panthenol na schladenie a upokojenie spálenej pokožky od slnka – ideálne je tomu predchádzať a zbaliť si aj opaľovací krém s čo najvyšším SPF, nakoľko na horách je slniečko prudšie.
Súhrn:
- Leukoplast,
- náplasti s vankúšikmi – rôzne veľkosti, podľa typu zranenia,
- hydrogelové náplasti (proti popáleninám),
- elastický samofixačný obväz// rýchloobväz,
- náplasť na otlaky,
- ovínadlo pletené sterilné,
- elastické (dlhoťažné) ovínadlo,
- nožničky,
- dezinfekcia na ruky,
- dezinfekcia rán,
- jednorazové utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom,
- roztoky do očí,
- lieky proti teplote,
- lieky od bolesti,
- pastilky od bolesti v krku,
- lieky na alergiu,
- liečivo pri poštípaní hmyzom,
- lieky na trávenie (proti hnačke),
- vitamíny,
- hroznový cukor,
- krém na opaľovanie,
- panthenol.
Ak máte svoje obľúbené vychytávky a nápady, ktoré sa vám už neraz zišli, určite sa o ne s nami podeľte v komentároch. Každý sa rád poučí.
Na záver by som chcela dodať, že nemám lekárske ani zdravotnícke vzdelanie a článok slúži výlučne ako inšpirácia. Nemá v úmysle navrhovať ani uprednostňovať lieky a liečivá, ani lekárne, ani stanovovať diagnózy. Pri vašom výbere lekárničky postupujte podľa vlastnej štúdie, prípadne sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Ešte raz by som chcela poďakovať BENU lekárni, za spoluprácu, vďaka ktorej mohol vzniknúť tento článok.
Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova.
Ahoj Romi,
ja len také farma pikošky/doplnenie info:)
Fenistil pozor, ten sa nesmie používať, ak človek ide na slniečko, obsahuje liečivo, ktoré je fototoxické a po kontakte so slnečnými lúčmi môže vyvolať alergickú reakciu na koži. Preto je lepšie ho natierať na noc a ráno zmyť 🙂
Tu sa dostávame k pojmom liečivo a liek. Veľmi podobné, ale vyjadrujú každé niečo iné.. Fenistil NIE JE liečivo proti poštípaniu/na štípance. Je to liek, ktorý obsahuje liečivo dimetindénmaleinát. Čiže liečivo=účinná látka. Liek=konkrétne liečivo spracované do konkrétnej liekovej formy (v prípade fenistilu je to gél, v prípade paracetamolu je to napr. tabletka, ktorú poznáme pod názvom Paralen…).
Lieky na trávenie a lieky proti hnačke sú dve totálne odlišné skupiny. Oba procesy – trávenie a vylučovanie sú dva odlišné procesy. Na trávenie sa požívajú lieky/liečivá(tzv. digestíva), ktorých úloha je dopomôcť tráviacemu systému uľahčiť rozloženie a strávenie potravy a lieky proti hnačke(tzv. antidiaroika) zase majú za úlohu zahustiť stolicu a znížiť jej frekvenciu. Keď už chceme globalizovať, tak je vhodné použiť spojenie lieky ovplyvňujúce tráviaci trakt (tam patria aj tie, ktoré ovplyvňujú proces trávania, aj na hnačku, aj na zápchu aj na „záhu“ aj na plynatosť…. je ich mrte veľa 😀
Na záver magnézium(horčík) nie je vitamín, ale minerál. Rozdiel je v pôvode – vitamíny(A,D, E, K, C, B…) sú organické zlúčeniny, zatiaľ čo minerály ako horčík, zinok, vápnik, draslík sú anorganické zlúčeniny.
Inak je to krásne vyskladaná cestovná lekárnička 🙂