Slovensko v týchto dňoch praská vo švíkoch. Keď sme si na konci minulého roka rezervovali dovolenku v Liptovskom Jáne, ani sa nám nesníalo, čo všetko sa zmení a koľko ľudí nám tie Tatry obsadí. Tradičnej turistiky sme sa teda chtiac-nechtiac vzdali a vymysleli sme si plnohodnotný náhradný program – vhodný aj pre najmenších členov výpravy. Dovolenka na Liptove predsa nemusí byť len o turistike. Dnes vám prinášam pár tipov, čo v tomto regióne odporúčam a čo by som pri budúcej návšteve tohto regiónu radšej vynechala.

dovolenka na liptove

Ako som vyššie uviedla, ubytovali sme sa priamo v Liptovskom Jáne. Menšia rozloha tejto obce nám zaručila výbornú pešiu dostupnosť ku všetkým zaujímavým miestam. Zároveň rôznorodosť atrakcií v tejto lokalite zaručí, že si na svoje prídu starší aj mladší turisti. Ak už sa ocitnete v týchto končinách, určite sa inšpirujte a navštívte niektoré z mojich nasledujúcich tipov.

TIP: Pre ešte lepšiu dostupnosť si viete v niektorom z hotelov v obci jednoducho prenajať bicykel.

Svätojánska rozhľadňa + zaujímavá krčmička

Liptov ako na dlani. Presne tento pocit zažijete, ak sa vyberiete na vyhliadkovú vežu, ktorá dostala názov Svätojánska rozhľadňa. Dostanete sa k nej priamo z obce, z areálu termálneho prameňa Teplica alebo z Ulice pod Stráňou. K rozhľadni vedie upravený chodník s miernym stúpaním – rozhľadňa sa nachádza vo výške približne 700 m.n.m. Je to príjemná, nenáročná prechádzka, ktorú zvládnu aj deti.

TIP: Po ceste na rozhľadňu môžete naraziť na zaujímavú malú krčmičku, kde okrem príjemného občerstvenia počas horúcich dní nájdete aj množstvo fotogenických zákutí.

Minerálne pramene „kaďa“ a Teplica

Oddych, ktorý k dovolenke neodmysliteľne patrí vám zabezpečí liečivá minerálna voda, ktorá sa nachádza v prírodnom kúpeľnom prameni. Miestni obyvatelia ho nazývajú „kaďa“. Ide o vodu, ktorá má preukázateľné liečivé účinky – pôsobí napr. na reumatické choroby, ochorenia ženských orgánov, kožné ochorenia či choroby pohybového ústrojenstva. V jeho blízkosti sa nachádza prameň Teplica – pitný minerálny prameň. Obe sa nachádzajú na začiatku Jánskej doliny.

Stanišovská jaskyňa – Netopierkovo

Na opačnej strane Liptovského Jána nájdete ďalšiu populárnu atrakciu – Stanišovskú jaskyňu, ktorá je jedinou celoročne sprístupnenou jaskyňou na Liptove. Prehliadka trvá 45-60 minút a jaskyniari sa postarajú o naozaj nezabudnuteľný zážitok – zaručene odlišný od tých, na ktoré sme z jaskýň zvyknutí. Ak by vás zaujímalo viac, prikladám odkaz na starší článok, ktorý je venovaný priamo Stanišovskej jaskyni.

stanisovska jaskyna

Park MINI SLOVENSKO – park miniatúr

Park miniatúr v Liptovskom Jáne je otvorený celoročne, 7 dní v týždni. Ukrýva zbierku modelov vybraných slovenských kultúrnych pamiatok v mierke 1:25, ktorých autorom je Kamil Fischer. Pre návštevníkov vytvoril už niekoľko hradov, zámkov, kostolov, zvoníc či záhradnú železnicu a zbierku stále rozširuje. Najväčšou miniatúrou je Bojnický zámok a tou najťažšou hrad Strečno. Zaujímavosťou je, že na ich výrobu boli použité autentické materiály, ide preto o verné kópie. Táto atrakcia zaujme nielen deti, ale aj dospelých a vstupné sa pohybuje od 5€ pre dospelého, zľavnené vstupné 3€ a deti do 6 rokov majú vstup zadarmo.

Reštaurácia Strachanovka

Kvalitné jedlo k dovolenke určite patrí. Ak sa nachádzate v Liptovskom Jáne, určite nemôžete vynechať moju najobľúbenejšiu reštauráciu v tomto regióne – reštauráciu prislúchajúcu k hotelu Strachanovka. Tradičný slovenský nádych, príjemná obsluha a najmä chutné a kvalitné jedlo. Doslova slovenský gastro zážitok. A to naozaj viem, o čom hovorím – vyskúšala som skoro celý jedálny lístok. Pre moje nadšenie plánujem samostatný článok o tejto reštaurácii.

Ak sa na moment vzdialime z Liptovského Jána, natrafíme na ďalšie zaujímavé miesta v regióne. Avšak, ide o viac turisticky navštevované miesta a nemusí to byť úplne komfortná forma relaxu na dovolenke.

Galeria Ilusia v Liptovskom Mikuláši

Ak vašu dovolenku pokazí nepriaznivé počasie, odporúčam navštíviť svet optických klamov – Galeriu Ilusiu v Liptovskom Mikuláši. Napriek menšej rozlohe, ktorá nás na začiatku prekvapila, sa tu dá zabaviť na niekoľko hodín. Každý predsa chce fotografie, ktoré sa vymykajú realite a to bez použitia grafických programov. Zaručená zábava nielen pre najmenších. Musím vyzdvihnúť príjemný personál a možnosť zakúpenia rodinných vstupov.

Plavba po Liptovskej Mare

Ak neviete čo s časom, navštívte Liptovskú Maru, ktorá je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Často je označovaná aj ako Liptovské more. Areál Liptovskej Mary ponúka množstvo zaujímavých atrakcií ako napr. člnkovanie, surfovanie, jazdu na vodných skútroch či iné. Máte tu prípadne možnosť okúpať sa či občerstviť v niektorom z bufetov. Jednou z populárnych aktivít je aj vyhliadková plavba loďou, ktorá však neponúkla žiaden zaujímavý zážitok. Odporúčam čas využiť nejako lepšie.

Aquapark Bešeňová

Ďalšou možnosťou, ako stráviť horúci deň na Liptove je aquapark Bešeňová. Dopredu upozorňujem, že tento výlet je vhodný pre ľudí, ktorí chcú zostať v srdci Liptova a ktorým nevadí preplnený areál. Služby, ktoré tento aquapark ponúka neodpovedajú vysokej cene a stretnete sa s množstvom atrakcií, ktoré sú už na prvý pohľad staršie a neudržiavané. Úprimne, radšej odporúčam investovať do cesty a navštíviť iný aquapark, ktorý ponúkne lepší zážitok za lepšiu cenu. Celkovo sme tam však zažili deň plný smiechu, nižšie prikladám krátke video.

Samozrejme, Liptov ponúka množstvo ďalších zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Mali by ste záujem aj o pokračovanie tohto článku? Prípadne je niečo, čo mi určite v týchto končinách odporúčate navštíviť?

Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova

Možno sa ti bude páčiť aj:

2 komentáre

  1. Moc se mi líbí park miniatur, je to prostě úžasné moci se podívat na různé památky v 3D 🙂 před několika lety jsem byla v Bešeňová, tehdy pršelo, tak byla teplá voda některých bazénů velice příjemná 😁 Jinak Slovensko bohužel nemám moc prozkoumané. Takže já jsem za pokračování určitě 🙂

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *