V dobe, kedy sa spoločnosť naháňa za lacnými letenkami a túžbou spoznávať svet, som sa začala zamýšlať nad otázkou, do akej miery poznám našu malebnú krajinu. Prekvapilo ma, koľko miest som ešte nenavštívila, dokonca som o množstve ani nevedela. Práve z tohto dôvodu som si zaumienila, že namiesto zbytočného cestovania za hranice, začnem viac objavovať krásy toho nášho Slovenska. Dohodla som sa s partiou, pobalili sme ruksaky a vydali sme sa na cestu.

Prvou našou zastávkou sa stala Orava. Navštívili sme množstvo zaujímavostí vrátane Oravskej lesnej železnice, taktiež sme sa plavili po Oravskej priehrade, ale dnes vás zoberiem na návštevu dominanty Oravského regiónu, ktorým Oravský hrad nepochybne je.

oravský hrad

VÝBER TRASY A VSTUPNÉ

Oravský hrad ponúka tri varianty prehliadok a to konkrétne základný okruh (115 min. ), malý okruh (70 min.) a veľký okruh ( 180 min., je kombináciou prvého a druhého). Je len na vás, koľko času (a peňazí) chcete tejto pamiatke obetovať, ale minimálne základnú, teda strednú trasu, odporúčam absolvovať. Zvolili sme si ju aj my a to z dôvodu, že sme k hradu prišli tesne pred 18:30, teda pred posledným možným vstupom a nás ešte čakala náročná cesta domov. Možnosť navštíviť hrad bez sprievodcu chýba (pre prípadné ušetrenie času bez výkladu), ale v tomto prípade nám to vôbec neprekážalo. Naša sprievodkyňa bola veľmi milá a vedela odpovedať aj na všetky (niekedy záľudné) otázky. Samotné ceny nie sú nejako vysoké (základný okruh 7€ dospelý, malý okruh 5€ dospelý, veľký okruh 10€ dospelý), výhodné je využiť napríklad študentské zľavy (prípadne je to super výlet s deťmi). Za fotoaparát si tradične priplatíte 3€, video 5€. Informovala som sa aj na prípadnú návštevu so štvornohým miláčikom, ale sklamem vás. Toho budete musieť nechať doma.

oravský hrad
oravský hrad

POĎME NA PREHLIADKU!

Určite mi dáte za pravdu, že spokojnosť s prehliadkou sa odvíja aj od skúseností samotného sprievodcu. Ako som už spomínala, naša sprievodkyňa mala množstvo vedomostí, vystupovala profesionálne a celú prehliadku sme si veľmi užili. V rámci výkladu sa teda (ako to už býva) dozviete bohaté informácie z histórie hradu, ale vypočujete si aj príbehy panovníkov, ktorí na Oravskom hrade žili. Samozrejmosťou sú rôzne zaujímavosti (nielen o popravách) z regiónu.

oravský hrad

Nedá mi nespomenúť množstvo rôznorodých expozícií, ktoré Oravský hrad ukrýva. Za zmienku stojí napríklad prírodovedná expozícia v priestoroch tzv. Dubovského paláca, ktorá prezentuje charakteristické prírodné prvky Oravy, vrátane najstarších exponátov, ako napr. preparát orlice, kajky, dvojhlavého teľaťa, vzorky pôdy, a iné. Ďalej sa na hrade nachádzajú napríklad expozície historického nábytku, etnografická expozícia (prezentuje ľudovú kultúru a zemianstvo na Orave), archeologická expozícia a tzv. Médiatéka, teda expozícia venovaná filmom, ktoré nás sprevádzali celou prehliadkou. Tak schválne, spomeniete si aspoň na jeden film, ktorý vznikol v priestoroch tohto nádherného hradu? 

oravský hrad

Priznám sa, toto bola moja druhá návšteva Oravského hradu a užila som si ju ešte viac ako prvýkrát. Asi išlo aj o partiu s ktorou som bola, o prístup sprievodkyne a hlavne o môj vek. Čím som staršia, tým si viem viac takéto veci užiť. Navštevujete slovenské hrady, zámky alebo iné pamiatky? Páči sa vám Oravský hrad a ktorý hrad na Slovensku stojí podľa vás určite za návštevu? Ak vás zaujíma, aké ďalšie miesta som navštívila, sledujte rubriku „Objavujem„.

Sledujte ma aj na Instagrame: @romiminarikova

Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *