Romantické úteky. Hovorí vám to niečo? Ak ma sledujete dlhšiu dobu, určite vám neuniklo, že píšem o sérii kníh od americkej autorky Julie Caplin. Hneď na úvod pripomeniem, že to nie sú knihy s vysokou umeleckou hodnotou, ale majú v sebe niečo, čo ma vždy prinúti na moment oddychovať. Moja láska k týmto knihám začala kávou v tej najviac hygge Kaviarni v Kodani, pokračovala koláčikmi v Pekárni v Brooklyne a priviedla ma až sem. Dnes je totiž na programe kniha Cukráreň v Paríži. Pripravte si teda spolu so mnou kávičku a chutný koláčik, pretože túto romantiku sa oplatí zažiť „na vlastnej koži“ a najmä, ako ja rada hovorím, s kávou v ruke – aby sme sa spoločne preniesli do centra Paríža, do „zabudnutej“ cukrárne, prežiť trochu lásky s hlavnou hrdinkou Ninou. A pozor. Neručím za množstvo sladkého, ktoré popri čítaniu tejto knižky padne za obeť. Detaily z prostredia cukrárne môžu byť príliš návykové, rovnako ako množstvo kávy, ktoré hlavné postavy počas deja vypijú.

cukráreň v paríži

Už názov knihy napovedá, že tentokrát budeme utekať do Paríža. Nie však z nešťastnej lásky, ako to bolo v prípade predchádzajúcich príbehov, ale z túžby osamostatniť sa. Čo by to však bolo za knihu bez poriadne veľkého háčika. Za príležitosťou sa skrýva Sebastian, rodinný priateľ, do ktorého bola Nina pred rokmi bezhlavo zamilovaná. Zdá sa, že je to však jediná príležitosť ako vyletieť z hniezda, a tak sa Nina odhodlá spraviť razantný krok. Opúšťa svoju starostlivú rodinu a vydáva sa, sama, na potulky po Paríži – zachraňovať Sebastianove podnikanie.

Anotácia knihy:

Cukráreň v paríži

Čím zaujme kniha Cukráreň v Paríži?

Autorka knihy Cukáreň v Paríži, Julie Caplin, si pre nás opäť pripravila jednoduchosť a pritom rafinovanosť deja – žiadne nadbytočné texty, ale príjemná, pozvoľná gradácia deja, ktorý zaujme. Treba podotknúť, že ústrednou témou nie je len láska, ako by sme mohli očakávať od tejto série kníh. Do popredia sa dostávajú najmä medziľudské vzťahy, na ktoré sa mnohokrát zabúda, ponúka náhľad do zaujímavých povolaní a mnohé iné aspekty bežného života. Je to v dôsledku bohatých skúseností, ktoré autorka nadobudla počas svojej práce PR riaditeľky a ciest po Európe, ktoré organizovala ako press tripy pre novinárov z oblasti gastronómie. Motýle v bruchu dej už len pekne dotvárajú.

Slovíčko moment nebolo v úvode spomenuté náhodou. Knihy z tejto série hltám pokojne za jednu noc. Možno je to tým, že som priveľmi zvedavá alebo tým, že tieto knihy doslova milujem. Vždy sa teším na príbehy, ktoré si pre nás Julie Caplin pripravila. Kniha Cukráreň v Paríži obsahuje presne ten sladký príbeh, do ktorého sa chcete začítať po náročnom pracovnom dni a ktorý vás prenesie objavovať svet bez toho, aby ste sa museli vybrať v týchto dňoch za hranice – autorka si dáva záležať na kvalitnom opise miest, ktoré sa v jej knihách objavujú. Zdá sa, že Julie Caplin je autorka, od ktorej mi táto oddychová literatúra sadla a od ktorej si pravdepodobne prečítam všetko, čo kedy napíše. 

Dočkáme sa pokračovaní?

Vyzerá to, že ani o pokračovania série Romantické úteky nebude núdza. Na pulty kníhkupectiev sa dostala preložená Pláž v Chorvátsku, na ktorú sa už nesmierne teším. Okrem nej Julie Caplin pre nás napísala hneď niekoľko nových príbehov. Uvidíme kedy (a či vôbec) sa budú prekladať. Ale ak nie, som pripravená na ich originálne verzie.

cukraren v parizi

Na záver by som sa chcela poďakovať vydavateľstvu Grada, ktoré sa okrem vyplnenia môjho voľného času postaralo aj o to, aby som vám mala o čom písať a zaslalo mi knihu Cukráreň v Paríži za účelom tejto recenzie.

Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova

Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *