Dnes siahneme na ďalšiu knihu z marketérovej knižnice. Bude ňou publikácia, na ktorú som si dlhšiu dobu nevedela spraviť názor. Prvé stránky ma odradili a nakoniec som ju skryla na poličku. Keď som sa k nej vrátila a začala nad ňou premýšľať v inom kontexte, zistila som, že sem patrí a zaslúži si samostatný článok – nielen pre ten dokonalý dizajn, ktorý sa určite v knižnici nestratí. Je ňou kniha Hitmakeři od autora Dereka Thomsona, ktorá vyšla v nakladateľstve Jan Melvil Publishing, ktorým by som chcela veľmi pekne poďakovať, za poskytnutie knižky na recenzné účely.

kniha hitmakeri

Popravde, čítala som na túto knihu rôzne názory. V čase, kedy som sa v marketingu nepohybovala pre mňa nepredstavovala žiadnu pridanú hodnotu a skončila odložená na poličke (nemusí to platiť pre každého). Neskôr som sa začala prikláňať k názoru, že kniha Hitmakeři patrí k modernému čítaniu pre každého, kto už má aké-také miesto v tomto odvetví a chce fundovaný pohľad odborníka alebo si chce rozšíriť obzory v problematike vytvárania populárnej kultúry – a hitov vo všeobecnosti.

Thompsonova kniha kladie pútavú otázku: čo znamená to, že sa z niečoho stane hit? Kniha Hitmakeři čerpá zo všetkého, od oneskoreného úspechu Billa Haleyho a jeho komét, cez kariéru dizajnéra Raymonda Loewyho, príbehovú zdatnosť Georga Lucasa (Star Wars) či ikonických politických postáv súčasnosti. Autor sa zaoberá problematikou psychológie a jej prepojenia s trhovými silami tak, aby sa veci stali populárnymi. Dozvedáme sa faktory, ktoré preslávili ikonické filmy, osoby, ale rovnako tak sa dozvedáme o veciach, ktoré neuspeli, ale zanechali svoju stopu v spoločnosti inými spôsobmi. Okrem toho poskytli lekcie – alebo prinajmenšom kľúčové kultúrne, psychologické a trhové faktory, ktoré si treba uvedomiť v tomto kontexte.

kniha hitmakeři

Kniha sa zameriava na všetko. Doslova. Autor nám predkladá fakty od histórie impresionistického umenia cez hudobnú zložku politického písania reči až po obchodný model ESPN. Thompson odhaľuje základné zložky popularity a predkladá množstvo argumentov. Možno pre tento fakt ma kniha z počiatku neoslovila. Prišla mi monotónna až nudná (a to často vyhľadávam podobné, odborné knihy). Avšak nakoniec ma autor vtiahol do víru informácií a ja som si knihu užila tak, ako sa na túto literatúru patrí.

Na záver dodám, že kniha Hitmakeři nebude pre každého, ale pre ľudí, ktorí túžia po informáciách je ako stvorená. Čítali ste knihu Hitmakeři?  Napíšte mi do komentára a dajte mi vedieť váš názor.

Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova

Možno sa ti bude páčiť aj:

1 komentár

  1. Tuhle knížku mám spolu s dalšími ze stejného nakladatelství na wishlistu už dlouho! V marketingu pracuju, tak si myslím, že by mohla být super:)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *