Cítite sa na sociálnych sieťach ako ryba vo vode? Sníva sa vám o zľadených fotografiách na Instagrame a neunikla vám ani jedna novinka od vývojarov Facebooku? Viete, na čo primárne slúži LinkedIn a čo predstavuje populárny hashtag? Tak, bohužiaľ, nastal čas prejsť na nejakú inú recenziu z kategórie „marketérova knižnica„, pretože tento článok vám nič nové neponúkne. Avšak! Ak ste nováčikom v oblasti sociálnych sietí, začínate uvažovať, ako by ste ich potenciál využili naplno alebo len rozbiehate biznis a potrebujete nakopnúť v spomínanej oblasti, ste tu správne. Pripravte si kávičku a poďte si prečítať môj názor na knihu z dielne Elišky Vyhnánkovej, lektorky sociálnych sietí a Michelle Losekoot, obsahovej marketérky – Jak na síte.
Mimochodom, recenzia vznikla za podpory nakladateľstva Jan Melvil, v ktorom kniha Jak na síte vyšla a bola mi zaslaná za účelom recenzie.
Postupne k úspechu
Recenzie hovoria jasne. Je to kniha, bez ktorej na sociálne siete ani netreba liezť. S týmto tvrdením sa plne stotožňujem, ale naozaj len v prípade, že so správou sociálnych sietí nemáte bohaté predchádzajúce skúsenosti. Ak sa ešte len snažíte uspieť v tomto online prostredí, ste na správnom mieste. Autorky pomocou 4 princípov, teda 4 kapitol Zaujmi – počúvaj – rozprávaj – vyhodnocuj, postupne (a veľmi podrobne) odkrývajú, v čom tkvie úspech komunikácie s publikom. Skromne skúsim napísať, že forma, ktorou je kniha spracovaná bude ešte chvíľu aktuálna a nevyradia ju ani novinky z dielne vývojárov sociálnych sietí – keďže toto je najväčší problém kníh na túto dynamickú tému.
Kniha Jak na síte vám v úvode pomôže pochopiť, prečo vlastne ľudia na sociálne siete chodia, ako sa tam správajú a objasňuje, čo treba spraviť preto, aby ste udržali ich pozornosť čo najdlhšie. Bez plánovania to totiž môže byť buď a) beh na dlhú trať alebo b) strata času. Všetko je to doplnené praktickými radami z reálneho života či rôznymi kampaňami známych značiek. Autorky sa naviac vyhli komplikovaným marketingovým pojmom, publikáciu napísali vo veľmi zrozumiteľnom duchu a tým otvorili brány sociálnych sietí aj úplným začiatočníkom. Posledná kapitola pomôže s vyhodnocovaním dát a objasní, prečo je dôležité sledovať či naša snaha funguje.
Toto všetko je zabalené do „neokukaného“ dizajnu a oživené množstvom krásnych ilustrácií vo vnútri – prehľadné grafy, ukážky z praxe, či ilustrácie slúžiace na rýchle zapamätanie si problematiky. Takáto knižka sa ani náhodou na poličke nestratí a nezapadne medzi ostatné.
Poslednou stránkou to nekončí
Koľkokrát ste sa stretli s knihou, ktorá sa neskončila poslednou stranou? Hovorím o doplnkoch, ktoré nadväzujú na kapitoly a prakticky sa vás snažia prinútiť skúšať veci, o ktorých autorky píšu. Rôzne pracovné listy, dodatky a najmä množstvo odporúčanej literatúry, kurzov… Je len na vás, či knihu odložíte na poličku, alebo vybudujete kvalitné sociálne siete pre vaše projekty.
Odporúčanie: Čítajte rýchlo, pretože čo platí dnes, nemusí platiť zajtra. To je asi to, čo ma na sociálnych sieťach baví najviac – dynamika, ktorá nás núti zostať v strehu a nezaspať na vavrínoch.
Aké knižky o problematike sociálnych sietí by ste odporučili vy? Možno si na ne posvietime nabudúce.
Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova