Recenzií na kaviarne tu už bolo dosť. Rozhodla som sa mierne vystúpiť z komfortnej zóny a aj to je dôvod, prečo si dnes zrecenzujeme inú kaviareň. Knižnú. Čítanie kníh patrilo vždy k mojim obľúbeným činnostiam. Ako išiel čas, prestala som mať na túto aktivitu čas. Chcela by som preto hneď na úvod poďakovať vydavateľstvu Grada, ktoré ma posmelilo a aj vďaka nemu som svoj návrat ku knihám mohla osláviť vo veľkom. Pohodlne sa usaďte. Víta vás Kaviareň v Kodani od autorky Julie Caplin.

Káva je moja láska. To už asi viete. Z istých dôvodov je pre mňa srdcovou záležitosťou aj Dánsko a celá severská tematika. Môže sa teda zdať, že na oko klišé kombinácia kaviarne a Kodane, môže byť tá pravá kombinácia pre Dievča z kaviarne.

Úvod do deja…

Autorka nám na obale klasicky ponúka malú ochutnávku z deja. Dozvedáme sa dôležité informácie o hlavnej postave – Kate, ktorá je úspešnou manažérkou v jednej z najlepších PR agentúr v Londýne (lepšie povedané v rušnom Londýne). Všetko vyzerá dokonalo až do momentu, kedy jej priateľ neukradne projekt a tým nezíska povýšenie, pre ktoré tvrdo pracovala. Keďže chce vedeniu dokázať, že jej nechýbajú skúsenosti a povýšenie si zaslúži, zoberie ponuku dánskeho klienta. Tam sa začína jej PR výlet do pokojnej Kodane a celé dobrodružstvo spoločne s niekoľkými otravnými novinármi. Na základe týchto informácií na mňa kniha pôsobila dosť konzumne a musím uznať, že som po nej siahla len pre spomínanú spojitosť kaviarne a Kodane, ktorá je pre mňa tak ikonická.

Na skok do Kodane?

Nezamilovať sa do tejto knihy by bol hriech. Už z prvých strán bolo cítiť to povestné škandinávske hygge, ktoré teraz všetci zbožňujú a ktoré na nás vyskakuje už snáď aj z chladničky. A priznám sa, už si získalo aj mňa, napriek tomu, že som doteraz nečítala žiadnu presnú poučku či knihu o tomto škandinávskom životnom štýle. Po pár stranách som presne vedela o čom je reč, aj keď sa dej začína odohrávať v Londýne, pomerne ďaleko od Dánska.

Knihu Kaviareň v Kodani by som zaradila k tým najviac oddychovým, aké si viete predstaviť. Napomáha tomu aj spomínaná hygge atmosféra, ktorá sa autorke podarila vykresliť do detailov a veľmi realisticky. Aj vďaka tomu sa na moment vieme ocitnúť priamo v centre diania. Autorka nám dokonca ponúka prehliadku samotnej Kodane bez toho, aby sme museli vycestovať (aj keď po prečítaní budete mať silné nutkanie vycestovať a spoznať túto krajinu na vlastnej koži). Kniha trefne popisuje rozdiely medzi kultúrami a spôsobe života Angličanov a Dánov. Vieme si to rýchlo aplikovať aj na náš životný štýl. Bola som prekvapená, aké veľké rozdiely to sú, aj keď som s dánskym spôsobom života bola dávno oboznámená.

Ďalším znakom tejto knihy je obrovské množstvo romantiky v kontraste s vtipnými zápletkami. Celej knihe to dodalo akýsi šmrnc, vďaka ktorému som sa nestihla ani spamätať a necelých 350 strán bolo za mnou. Celý dej a spôsob písania tejto autorky ma pohltil natoľko, že som sa bez váhania pustila do ďalšej knihy od Julie Caplin s názvom Pekáreň v Brooklyne. O tej však nabudúce.

Knihu Kaviareň v Kodani hodnotím veľmi pozitívne. Čakala som oddychovú „jednohubku“ a tú som aj dostala. A aj keď ju teraz odkladám na poličku, viem, že sa k nej čoskoro vrátim. Stala sa akousi mojou srdcovkou.

Sledujte ma aj na Instagrame: @romiminarikova

Romi Mináriková

Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *