Priznajme si, písanie reklamných textov vie potrápiť. A to najmä v období, kedy nám akosi chýba inšpirácia a písmenká sa nechcú pospájať do tých správnych kombinácií. Nie každý z nás je „hotový copywriter“ a nie každý deň nám idú na jazyk tie správne, trefné slovíčka. Preto si dnes na mušku zoberiem druhú knihu z mojej múdrej poličky (dostala pracovný názov marketérova knižnica – pre viac článkov navštívte odkaz). Hlavnou hrdinkou dnešného článku bude kniha Manuál copywritingu – Jak se přes víkend naučit psát pro reklamu a marketing od Vojtěcha Untermüllera – uznávaného českého copywritera, držiteľa niekoľkých reklamných cien a copywritera roku 2006.

manuál copywritingu

Po prečítaní tejto knihy by som veľmi rada napísala niečo veľmi stručné, výstižné, trefné, také ako by sa od reklamného textu očakávalo. Ale to by sme sa mohli stretnúť len na Instagrame a článok na túto tému by stratil zmysel. A to pravdaže nechceme, pretože štipka motivácie pre nádej slovenskej reklamy sa vždy hodí.

Čo ale stručné, výstižné a trefné určite je, je celá táto maličká knižka. Od úvodu až po záverečnú kapitolu. Každé jedno slovo čitateľa utvrdí v tom, že autor naozaj vie, čo píše. Nepredkladá nám len rady založené na vymyslenej teórii, ale ponúka nám svoje roky praxe. Raz darmo. Je v oblasti copywritingu až tak doma, že nám aj samotný text servíruje v odsekoch, dbá na prehľadnosť a zbytočné omáčky necháva mimo papieru.

Kniha Manuál copywritingu sa zameriava na všetky oblasti reklamných textov, pracuje s praktickými ukážkami z autorovej dielne a nabáda k písaniu „textov, ktoré otvárajú peňaženku“. Osobne si nemyslím, že by toto bol typ knižky, na ktorú bude počas nasledujúcich rokov sadať prach. Určite ju ešte niekoľkokrát osobne chytím do ruky, alebo ju požičiam niekomu, komu môže byť taktiež prínosom.

Manuál copywritingu by som nazvala ako povinnú jazdu pre copywritera – či už pre niekoho, kto ešte len začína a potrebuje „chytiť správny vietor“ alebo pre skúseného copywritera, ktorý potrebuje nejakú motiváciu do ďalšieho tvorenia. Občas sa mi stalo, že som knihu odložila a išla som si (plná motivácie) písať svoje texty. Počas karantény to naozaj padlo vhod.

Raz za čas každému z nás chýba inšpirácia a možno medzi riadkami tohto manuálu nájdete rozptýlenie či zapálenie pre vaše projekty. Veľa šťastia.

Na záver by som sa chcela poďakovať nakladateľstvu Grada, za poskytnutie knižky na recenzné účely. Ak máte akékoľvek tipy na knižky, ktoré by mi mohli byť prínosom, podeľte sa o ne v komentári (ale rada si prečítam aj niečo oddychové).

Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova

Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *