Prednedávnom som vás zobrala na prehliadku kaviarne v Kodani, dnes sa spoločne s novinárkou Sophie ocitneme na opačnom konci sveta – v New Yorku, kde budeme (aspoň takto virtuálne) objavovať nádherné priestory Pekárne v Brooklyne. Káva bude, ale bude jej omnoho menej ako v prvej knihe zo série Romantické úteky od Julie Caplin. Dnes si pripravte miesto v žalúdku, budeme totiž konzumovať množstvo cupcakov a iných sladkých dobrôt, ktoré väčšina z nás určite miluje.

Na jeden dúšok…
Hlavná hrdinka, Lady Sophie Amelia Bennings-Beauchampová, je nám dobre známa už po prečítaní knižky Kaviareň v Kodani, na ktorú autorka často odkazuje, no nie je nevyhnutné, aby ste ich čítali po sebe. Obe knižky patria k (ako ich ja rada nazývam) oddychovým románom. Pomáha tomu samotný štýl, ktorým autorka píše. Nečakajte nič náročné na rozmýšľanie, zvládnete ju prečítať na jeden dúšok. Knižka Pekáreň v Brooklyne je ideálna voľba pre každého, kto potrebuje „vypnúť“ a prežiť trochu romantiky. Možno aj pre túto skutočnosť som sa rozhodla recenziu na túto knižku napísať v tomto náročnom období a inšpirovať vás k relaxu, ktorý je teraz tak potrebný. Ja sa už začínam tešiť na poslednú knihu z tejto trilógie – Cukráreň v Paríži.

Úvod do deja
Autorka nás už na obale ,,upozorňuje”, že knižka obsahuje lahodné torty, lásku, priateľstvo a najmä pohľad na život v meste, ktoré nikdy nespí. Dej sa začína (pre túto sériu už tak nejak tradične) v Londýne, kde sa udeje hneď niekoľko, nie príliš príjemných udalostí, ktoré hlavnú hrdinku – Sophie, posmelia, resp. donútia kývnuť na pracovnú stáž v časopise na opačnom konci sveta. Vďaka nevydarenému vzťahu s Jamesom uteká z Londýna, opúšťa svoju najlepšiu kamarátku Kate a zo dňa na deň sa vrhá na nové dobrodružstvo.
Vitajte v Brooklyne
Brooklyn hlavnú hrdinku prichýli v útulnom bytíku nad maličkou pekárňou sympatickej Belly, s ktorou sa čoskoro skamarátia, pomáhajú si a trávia spolu množstvo času. Objavuje sa aj šarmantná a neodolateľná zápletka menom Todd. Začína sa tak objavovanie neznámeho mesta v príjemnej spoločnosti.
Rovnako ako pri prvej knihe, musím oceniť cit pre opis, ktorým autorka disponuje. Na opise mesta si dáva záležať minimálne tak dobre, že čitateľov berie na výlet po New Yorku a užijú si dej „na vlastnej koži“. So Sophie som si užila každú prechádzku Manhattanom, každý cupcake v Bellinej pekárni, či každú večeru v … . Veď vy zistíte kde.
V konečnom dôsledku mi však v knihe Pekáreň v Brooklyne chýba nejaká hlbšia myšlienka, ako to bolo pri Kaviarni v Kodani s povestným hygge. Knižku ale aj tak odporúčam všetkým romantickým dušiam, ktoré chcú aspoň v myšlienkach cestovať v situácii, v ktorej to nie je úplne možné. Avšak, musím vás upozorniť, že množstvo koláčikov, ktoré sa v knihe objavia, môže byť prudko návykové. Takže opatrne.
Na záver by som sa chcela poďakovať vydavateľstvu Grada za poskytnutie tejto knižky za účelom recenzie a postrčenie k návratu k mojej obľúbenej činnosti – čítaniu.
Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova
