Dnes sa vrátime k sérii kníh od populárnej americkej autorky Julie Caplin – Romantické úteky. Ak ma sledujete pravidelne, viete, že knihy z tejto série patria k mojim najobľúbenejším oddychovým knihám na trhu. Hneď na úvod pripomeniem, že to nie sú knihy s vysokou umeleckou hodnotou, ale majú v sebe niečo, čo ma vždy prinúti na moment oddychovať. Závislosť na týchto knihách si budujem už od úteku do Kodane, do útulnej hygge kaviarne –  Kaviareň v Kodani, a utvrdil ma v nej aj výlet do Pekárne v Brooklyne či Cukrárne v Paríži. A prišli sme až sem. K piatej knižke, ktorá nás zoberie do slnečného a poriadne romantického Chorvátska. Ide o prepychovú romantiku, ktorú sa oplatí zažiť „na vlastnej koži“. O to viac, pokiaľ chcete nabrať trochu energie do týchto ponurých dní. Odchádzame na Pláž v Chorvátsku.

kniha pláž v chorvátsku

Oficiálna anotácia knihy

,,Odplávajte do krásneho Chorvátska za letným slnkom, trblietavo tyrkysovým morom a romantickým príbehom, ktorý nedokážete odložiť, pokiaľ ho nedočítate!

Maddie je milá a rozumná tridsaťročná žena, ale má aj svoju bohémsku stránku: vyštudovala dejiny umenia a chcela by sa presadiť ako výtvarníčka. Zatiaľ nemala šťastie, je bez peňazí, a tak príjme ponuku letnej brigády: bude pracovať ako hosteska na luxusnej jachte v Chorvátsku, na ktorej sa plaví parta priateľov z módnej branže. Prácu jej dohodila kamarátka Nina, ktorej brat Nick je jedným z hosťov na lodi. Pochádza z úplne obyčajnej farmárskej rodiny, ale teraz chodí s modelkou Tarou, s ktorou sa zoznámil, keď na jeho farme prebiehalo fotenie módy. Maddie sa snaží obstáť v roli hostesky a vyhovieť rozmaznaným hosťom, lenže arogantná Tara jej to moc neuľahčuje. Medzi Nickom a Tarou to začína pomaly škrípať, predsa len každý pochádza z iného sveta. O Maddie sa zaujíma jeden z hosťov, pekný a bohatý Simon, ktorý oceňuje jej výtvarný talent a plné krivky – myslí to ale úprimne? Zároveň si Maddie uvedomuje, že sa jej čím ďalej tým viac páči Nick…

kniha pláž v chorvátsku

Kniha, o ktorej vám dnes píšem sa stala mojou najobľúbenejšou z celej série. Môže za to aj môj vzťah k Chorvátsku a opisy, ktoré opäť zvládla autorka excelentne, ma na chvíľu preniesli priamo na pláže zaliate slnkom, na trhy plné chutného jedla a v neposlednom rade na palubu luxusnej jachty. Opisy však nekončia len pri predstavení zákutí mesta, ale najmä mi opäť pripomenuli priateľskú povahu miestnych ľudí. Ak hľadáte oddychové čítanie na blížiace sa leto, mali by ste si knihu Pláž v Chorvátsku pripísať na váš zoznam. 

Dôležitá je informácia, že ide opäť o dej, ktorý nie je podmienený prečítaním predchádzajúcich kníh, avšak už v úvode zistíme, že sa niektoré postavy objavili aj v dejových líniách predchádzajúcich príbehov. Nikdy sa však nestretli a tak je príbeh týchto postáv opäť unikátny.

Celý dej je poprepletaný množstvom kontrastov a skrytých odkazov na dnešnú dobu. Autorka si detailne všíma rozdiely, ktoré vládnu medzi jednotlivými skupinami ľudí – dokonalý Instagramový profil vs. úprimnosť a jednoduchosť hlavnej postavy. Hostia pôsobia povrchne, chýba im empatia či úcta k ostatným. Hlavná postava však otvára čitateľom oči, ukazuje pravé hodnoty života a poukazuje na to, ako niektorým ľuďom stúpla sláva do hlavy.

Kniha tentokrát okrem poriadnej dávky romantiky teda pracuje aj s viacerými zápletkami, nedorozumeniami a nepríjemnými okamihmi, ktoré držia čitateľa v strehu. Môžem konštatovať, že je to opäť príbeh, do ktorého som sa úplne ponorila, zamilovala si každý okamih „pobozkaný slnkom“ a prečítala som ho na jeden dych.

A čo vy? Tiež už ste sa dostali na vlnu tejto série kníh od Julie Caplin? Ktoré ste už stihli prečítať a na ktoré sa ešte chystáte?

Na záver by som sa chcela poďakovať vydavateľstvu Grada, ktoré sa okrem vyplnenia môjho voľného času postaralo aj o to, aby som vám mala o čom písať a zaslalo mi knihu Pláž v Chorvátsku za účelom tejto recenzie.

Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova


Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *