Nie som knihomoľ, som študentka marketingu bažiaca po informáciách. Dobre, poďme na to trochu miernejšie. Už to bude nejaký ten rok, čo som sa rozhodla vytvoriť si plnohodnotnú knižnicu obsahujúcu niečo, čo mi moja vysoká škola nedá – niečo, s čím sa odlíšim od konkurencie a čo mi rozšíri obzory v oblasti, ktorú som si svojim štúdiom vybrala – v marketingu.

Často sa stáva, že reagujete na moje knižné posty na Instagrame (@romiminarikova) a pýtate sa, ktoré knižky odporúčam. Príspevok na Instagrame toho moc nepovie, tak si to poďme rozobrať vo väčšom.

A začnem pekne z ostra. Knihou Tohle je marketing! od Setha Godina, ktorá mi bola odporučená človekom z marketingového fachu. Táto publikácia bola vo vodách marketingu často omieľaná a niekoľkokrát som ju zahliadla na prvej priečke v rebríčkoch TOP marketingových kníh na trhu. Dokonca mi ju odporučil aj môj diár v mesačnom vzdelávacom okienku a vďaka spolupráci s nakladateľstvom Grada, ktoré mi ju na účely tohto článku zaslalo, vám o nej môžem povedať viac.

Mám tu niekoho, kto sa zamyslel, či táto prehnaná popularita nejako nesúvisí priamo s autorom a jeho schopnosťami predávať?

kniha tohle je marketing

Kniha Tohle je marketing od Setha Godina pojednáva o tom, ako internet zmenil tradičné médiá a dal ľuďom množstvo rôznych možností. Seth Godin popisuje, ako táto zmena núti marketingových pracovníkov k zmene prístupu a vyzdvihuje dôležitosť iného nazerania na marketingové procesy. Niekoľkokrát zdôrazňuje, že ideálnou formou marketingu sa stala pomoc ľuďom stať sa tým, kým chcú byť. Treba dbať na potreby jednotlivcov. Ale to sme už snáď vedeli, nie?

S názormi Setha Godina sa vo veľkej miere stotožňujem, avšak, kniha je písaná veľmi motivačne, resp. filozoficky a stráca odbornosť. Obsah knihy môžete byť schopní použiť na formulovanie a stanovenie cieľov týkajúcich sa požadovaného výsledku alebo smeru marketingového plánu. Nečakajte však žiadne pevné marketingové návody, či techniky, ako preraziť v tomto svete. Na druhú stranu, kniha Tohle je marketing! vyniká v kladení správnych otázok čím provokuje k zamysleniu sa nad oblasťou marketingu a nad úlohou, ktorú hrajú marketéri v rámci obchodného rastu. Nemyslím si, že by kniha bola prínosom osobe, ktorá vie, čo marketing obnáša. Osobe, ktorá potrebuje nakopnúť a potrebuje pochopiť zmeny, ktoré vyvolal príchod 21. storočia, môže byť kniha kniha nápomocná.

Avšak, nešiel mi do hlavy obrovský rozruch, ktorý so sebou táto kniha priniesla. Hľadala som vo vodách internetu a siahla som po originálnej, anglickej verzii. A potom som to pochopila. Český/slovenský preklad knihe žiadno nepomohol. Autorove myšlienky boli veľmi nešťastne podané a myslím, že si to táto knižka snáď ani nezaslúžila. Zapíšte si teda názov: This is Marketing: You Can’t Be Seen Until You Learn To See, a už nič iné nehľadajte.

Na záver by som odporučila každému, kto o knihe Tohle je marketing! premýšľa, aby sa pred kúpou oboznámil so štýlom autorovho prejavu. Vyhľadajte si jeho blog, pustite podcast a ak vám bude táto motivačná forma prezentácie stále po chuti, poobzerajte sa po knihe – posledné moje odporúčanie je spomínaná anglická verzia, nakoľko slovenský či český preklad je veľmi nešťastne riešený.

Máte tip na super knižku z oblasti marketingu? Určite sa s ňou podeľte dolu v komentároch, alebo si pozriete nejaké ďalšie tipy v kategórii „marketérova knižnica„.

Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova

Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *