Nedávno som vám písala o mojom predsavzatí objavovať krásy Slovenska. Zobrala som to naozaj veľmi poctivo a víkend sme strávili na Liptove, konkrétne v Liptovskom Jáne. A keďže sa niekedy aj Dievča z kaviarne ocitne na miestach, kde by ste kávu našli len veľmi ťažko, zoberiem vás do podzemia. Navštívime spoločne Malú Stanišovskú jaskyňu, ktorá je situovaná v Nízkych Tatrách. Zaujímavosťou je jej odlišnosť od tradičných sprístupnených jaskýň na Slovensku. Po tejto návšteve sa Stanišovská jaskyňa právom stala mojou najobľúbenejšou a určite si jej návštevu v budúcnosti (asi viackrát) zopakujem.

stanisovska jaskyna

Bez elektriny

Prvou zaujímavosťou, ktorú treba pri Stanišovskej jaskyni spomenúť je, že v nej nebola a (pravdepodobne) nikdy nebude zavedená elektrina. O zážitok sa tak postarajú čelové lampy („čelovky“), ktoré dostane každý návštevník pri vstupe. Pri samotnej prehliadke si teda vyskúšate, ako vyzerá absolútna tma, ktorú na povrchu (vďaka svetelnému smogu) zažijete len ťažko.

stanisovska jaskyna

Prehliadka so zmyslom pre humor

Druhou podstatnou informáciou je, že v Malej Stanišovskej jaskyni len ťažko nájdete jaskyniara bez zmyslu pre humor. Preto sa pripravte na poriadnu dávku vtipov, spontánnosti a smiechu. Jaskyniari zabavia každého bez ohľadu na vek, pohlavie… Zabudnite na nudné roky, ktoré si budete pamätať nanajvýš 5 minút, zbytočné mená, ktoré si viete dohľadať na internete, poriadne si ohmatajte steny jaskyne (v ktorej inej jaskyni máte takúto možnosť?) a na konci sa poriadne posilnite (nebudem vám prezrádzať, čo konkrétne vás čaká, ale stojí to za to).

stanisovska jaskyna

Stanišovská jaskyňa je naozaj výnimočná prírodná pamiatka. Je otvorená celoročne od 10:00 do 16:00 (vstupy prebiehajú každú hodinu). Predpokladám, že každý jeden vstup je niečím výnimočný a preto budem rada, ak sa so svojimi zážitkami podelíte dole v komentároch.

Ktoré nezvyčajné miesta na Slovensku mi odporučíte?

Sledujte ma aj na Instagrame: @romiminarikova

Dievca z kaviarne

Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *