Po článku, v ktorom som sa venovala dôvodom, prečo je pitný režim dôležitý a prečo k tomu používam ekologickú verziu fľašky na vodu, je čas aj na článok s mojou najobľúbenejšou tematikou – tou kávovou. Doba sa zmenila a vysedávanie v kaviarňach patrí k činnostiam, na ktoré už len spomíname. Aspoň zatiaľ. Kedy sme si naposledy vychutnali kávu v tradičnej šálke? Štandardom sa stali tzv. kávičky so sebou, ktoré spôsobili, že sa na scénu opäť dostal odpad, ktorý sme sa pred pandémiou snažili obmedziť – nerecyklovateľné jednorazové (na prvý pohľad) papierové poháriky s umelým viečkom. Rozhodne to nie je jediný dôvod, prečo by ste mali siahnuť po jednom tom štýlovom, opakovane použiteľnom poháriku na kávu.

opakovane použiteľné poháriky na kávu

5 dôvodov, prečo potrebujete opakovane použiteľný pohárik na kávu aj vy:

1. Sú ekologické

Najpopulárnejším dôvodom, prečo sa oplatí investovať do opakovane použiteľného pohárika na kávu (ak ste to ešte neurobili), je nepochybne skutočnosť, že sú oveľa lepšie pre životné prostredie.

Rozhodne nepatrím k tým, ktorí až prehnane zachraňujú planétu, ale ak môžem aspoň trochou prispieť, toto je presne ten priestor, kde sa o to snažím. Ak to ešte neviete, jednorazové papierové poháriky sú potiahnuté vrstvou plastu, ktorá zabraňuje ich rozmočeniu. Vďaka tejto maličkosti sa stávajú nerecyklovateľné. Znamená to, že plastové viečko je zrazu úplne banálny problém, pretože ho vieme hodiť do žltého koša – teda koša na plast. A teraz si spočítajme, koľko káv so sebou vypijeme počas jedného týždňa? Štatistiky hovoria, že sa na kávu každý rok použije 16 miliárd papierových pohárov, čo vedie k vyrúbaniu približne 6,5 milióna stromov. Prechod z jednorazovej šálky na opakovane použiteľnú šálku sa môže teda javiť ako malá zmena, ale ak by sa pre túto zmenu rozhodla väčšina, ako rýchlo by sme obmedzili odpad z našej kávovej rutiny?

2. Káva ti bude chutiť lepšie

Opakovane použiteľné poháriky na kávu či iné nápoje sú zvyčajne vyrobené z tvrdeného skla, nehrdzavejúcej ocele alebo iného materiálu bez plastových častí. Plast časom absorbuje chuť, zatiaľ čo sklo alebo nehrdzavejúca oceľ zachová prirodzenú chuť vášho obľúbeného nápoja. Vďaka opakovane použiteľným pohárikom na kávu si teda chuť kávy dokážete vychutnať oveľa intenzívnejšie. Mňam.

keepcup

3. Môžete ušetriť peniaze

Ďalšou veľkou výhodou prechodu na opakovane použiteľný pohár je to, že veľakrát s nimi môžete čo to ušetriť. Veľa kaviarní (áno, už aj na Slovensku) ponúka vernostné programy, ktoré vám umožňujú zbierať body ak si prinesiete vlastný hrnček, prípadne vás káva vyjde lacnejšie. Viac ušetrených peňazí znamená viac kávy, ktorá sa vždy hodí.

4. Sú štýlové

Vzhľad nie je všetko, ale poteší. Napadlo vám, ako moc štýlový kúsok to je? Pri dnešnom výbere opakovane použiteľných pohárikov na trhu ich viete doladiť k momentálnej nálade, či napríklad outfitu. Sama mám v zbierke farebné, neutrálne, väčšie aj menšie. Treba podotknúť, že všetky sa v našej domácnosti využívajú rovnako často, nemáme ich len na okrasu – aj keď ani to neznie ako zlý nápad.

5. Váš nápoj zostane dlhšie teplý

Ako posledný dôvod (aj keď ich existuje oveľa viac) uvediem to, že opakovane použiteľný pohárik dokáže ovplyvniť teplotu vašej kávy. Mnohé značky ponúkajú verzie s dvojitým sklom, prípadne inými vychytávkami, ktoré udržia vašu kávu dlhšie teplú. Otestovala som pre vás aj pomerne nový prírastok do KeepCup rodinky – termo hrnček. Musím konštatovať, že Thermo rada nielen dobre vyzerá, ale poctivo postráži teplotu vášho nápoja – či už pôjde o teplý alebo studený nápoj.

opakovane použiteľné poháriky na kávu

KeepCup – farebná rodinka

Existuje nespočetné množstvo značiek, ktoré sa venujú práve opakovateľne použiteľným pohárikom na kávu. Skúsila som viaceré – bambusové, kovové, sklené, plastové… Je až zaujímavé, že sa vždy vrátim k značke, pri ktorej som začínala a ktorú som už vyššie trochu načrtla. Ide o KeepCup hrnčeky, ktoré sa stali snáď ikonou na trhu s opakovateľne použiteľnými pohárikmi (nielen) na kávu – minimálne pre všetkých hipsterov. Niet sa čomu čudovať. Vyhral aj cenu „najinovatívnejší produkt“ na londýnskom kávovom festivale. Osobne KeepCup považujem za must-have každého kávičkara.

KeepCup bol vyrobený za jediným účelom – obmedziť a nahradiť používanie jednorazových pohárov v kaviarňach. Preto sú všetky jeho komponenty navrhnuté tak, aby boli opakovane použiteľné a recyklovateľné. Okrem toho si značka potrpí na krásny, čistý dizajn, ktorý však nepôsobí nudne.

TIP: Veľký výber KeepCup hrnčekov nájdete na e-shope Joeshop.sk, vďaka ktorým vznikol tento článok.

keepcup

Veľkou výhodou značky KeepCup je, že má vo svojom produktovom portfóliu aj množstvo veľkostí a typov. Na svoje si teda prídu milovníci espressa, cappuccina, latte ale napríklad aj väčšieho čaju. Moja zbierka obsahuje menšie aj väčšie kúsky tejto značky a so sebou si ich brávam podľa toho, na akú kávu budem mať v ten deň pravdepodobne chuť. Nesmiem opomenúť fakt, že všetky hrnčeky z rodinky KeepCup spĺňajú baristický štandard a tak sa vám nestane, že by ich barista odmietol, lebo sa mu nezmestia „pod páku“.

KeepCup
Veľkosti pohárikov KeepCup.

Čo sa týka jednotlivých typov hrnčekov, značka vám vie ponúknuť tri typy: Original, Brew a Thermal. Každý z nich má svoje klady aj zápory, preto treba vyberať podľa osobných preferencií. Ja vlastním všetky tri a používam ich podľa okolností.

KeepCup Original

keepcup original

Ako prvý si predstavíme KeepCup Original. Ide o hrnčeky, s ktorými značka začínala. Hrnčeky z tejto série sú ľahké, nerozbitné a vďaka dlhej životnosti v spojení s výrobným procesom šetrným k prírode aj maximálne ekologické aj napriek tomu, že sú vyrobené z plastu. Dôvod, prečo ich vo svojej zbierke mám je ten, že sú ako stvorené na cestovanie – nebojím sa že sa rozbijú a batožine nepridávajú zbytočné kilá naviac. Ako bonus hodnotím krásne farebné, miestami trochu uletené, prevedenia, ktoré rozžiaria každý, aj pochmúrny deň.

TIP: Napadla vám kompatibilita jednotlivých viečok a silikónových prstencov? Ja ich medzi sebou rada vymieňam a vytváram nové a nové farebné kombinácie.

KeepCup Brew

keepcup

KeepCup Brew sú moje najobľúbenejšie. Pri tomto type som začínala a považujem ich za „rodených elegánov“. Hrnčeky z tejto série sú vyrobené z hrubého skla procesom šetrným k prírode a v kombinácií s dlhou životnosťou sú preto, rovnako ako všetky KeepCup produkty, maximálne ekologické. Nevýhodou môže byť fakt, že sa nejedná o nerozbitný produkt. Produkt je vyrobený z tvrdeného skla, ktoré je pomerne tvrdé a odoláva teplote až 100 ° C. Náhodný úder či náhla zmena teploty však môže viesť k jeho rozbitiu, preto s nimi treba zaobchádzať opatrne. Taktiež sa pri nich viete vyblázniť s farebnými kombináciami, ale viete sa držať aj pri zemi. Za zmienku stoja aj hrnčeky z tejto rady, ktoré sú ozvláštnené korkovým prstencom – tie sa však nedajú z hrnčeka odstrániť tak ako sme zvyknutí pri silikónovej verzii, takže nie sú vhodné do mikrovlnnej rúry či umývačky riadu. Ale aj tak, nie sú roztomilé?

keepcup brew cork

KeepCup Thermal

Najnovším prírastkom do rodinky KeepCupov je rada Thermal. Tento pohárik vám oproti KeepCup Original a Brew zabezpečí, že váš nápoj vydrží dlhšie teplý či studený – značka týmto vypočula všetky prosby svojich zákazníkov, ktorým prekážala nižšia tepelná izolácia v porovnaní s inými cestovnými hrnčekmi na kávu. Ak hľadáte cestovný hrnček, ktorý udrží vašu kávu horúcu najmenej niekoľko hodín, odporúčam vám práve tento typ KeepCupu. Je vyrobený z chirurgickej ocele s dvojitou stenou – niečo ako štýlová termoska. Materiál zabezpečí aj to, že vás ani horúci nápoj nebude páliť v rukách. Z tohto dôvodu bol z neho odstránený ikonický silikónový prstenec. Dizajnovo ponúkajú trochu viac elegancie, chýbajú „uletené“ farebné kombinácie, ale aj tak pôsobia sviežo a svoju funkciu plnia dokonalo.

keepcup thermal

Jediná nevýhoda, ktorú veľa používateľov tejto značky vníma je to, že nejde o pohárik, ktorý môžete len-tak „hodiť do kabelky“. Nemá 100% tesniacu funkciu. Mne to ako nevýhoda nepríde, pretože takúto funkciu nečakáme ani od jednorázových pohárikov. Je teda len na nás, ako sa k tomu postavíme.

keepcup

Napriek tomu, že môj najstarší KeepCup má už niekoľko rokov, stále je vo výbornej kondícii a je stále ako nový. Keď však príde jeho čas, bude dobre recyklovateľný a nebudem s ním mať problém ako pri vyššie spomínaných „naoko“ papierových pohárikoch. A ak doslúžia všetky, veľmi rada sa k nim opäť vrátim. Je to značka, ktorá ma presvedčila a stala sa súčasťou mojej kávovej rutiny. Aký postoj máte vy k jednorázovým pohárikom na kávu? Vlastníte nejaké opakovane použiteľné poháriky na kávu? Skúšali ste aj nejaké iné verzie, akými sú napríklad bambusové? O tých možno nabudúce.

Na záver by som ešte raz chcela poďakovať e-shopu joeshop.sk, vďaka ktorým tento článok vznikol.

Pokiaľ ma ešte nesledujete na Instagrame, budem rada, ak to napravíte: @romiminarikova

Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *