Spomínate si ešte na môj výlet na Oravu? V predchádzajúcom článku som vám priblížila dominantu tohto regiónu – Oravský hrad. Dnes pokračujeme (žiaľ, opäť bez kávičky) v skúmaní tejto oblasti a predstavíme si trošku technickejšiu atrakciu, ktorou je historická Oravská lesná železnica. Konkrétne ide o jednu z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc na SVETE (áno, až taká unikátna táto železnica je) . Vedeli ste vôbec o tom, že slovenské lesy skrývajú také skvosty?

kam na orave
Oravská lesná železnica

Čo ponúka stanica Tanečník?

Pôvodne bola vybudovaná na zvážanie dreva, dnes slúži ako atrakcia pre turistov. Vyhliadková jazda sa začína v stanici Tanečník, ktorá je pár kilometrov vzdialená od Oravskej Lesnej. Prístup do stanice je pomerne jednoduchý, avšak cesta je v niektorých častiach priúzka, treba dávať pozor na oproti idúce autá. V spomínanej stanici sa nachádza bezplatné parkovisko, depo lokomotív, expozícia venovaná histórii tejto železnice (niekoľko miestností, ktoré detailne mapujú vznik a fungovanie železnice), predaj cestovných lístkov a taktiež suvenírov. Deti najviac zaujme voliéra s pávmi, ktorá sa nachádza nad depom. 

oravská lesná železnica

Na vyhliadkovú jazdu si vyhraďte niečo okolo 1 hodiny a 10 minút. Turistom sú sprístupnené 3 km tejto trate, keďže bola v minulosti zničená počas bojov v SNP, ale aj v dôsledku živelnej pohromy. Kúsok histórie vám povedia aj samotní výpravcovia. Odvezie vás motorová lokomotíva, ktorá vezie buď motorovú drezinu alebo panoramatické vozne. Vyberte si, čo je vám sympatickejšie. Z oboch budete mať pekný výhľad na okolie trate, v ktorom sú rozmiestnené rozprávkové postavičky.

Vyhliadka alebo história?

Trasa vedie až do stanice Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935m n. m. Počas prestávky, ktorú si tu vlak urobí môžete navštíviť  goralskú drevenicu, teda expozíciu, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave alebo si môžete spraviť “turistiku” (naozaj len malé a krátke stúpanie) k vyhliadkovej veži nad stanicou. Keďže prestávka trvá niečo okolo polhodinky, dokážete stihnúť oboje. Vlak vás následne odvezie naspäť do stanice Tanečník.

kam na orave
Vyhliadková veža // Goralská drevenica v stanici Sedlo Beskyd

Na záver už len doplním, že tento výlet zaujme nielen dospelých, ale aj deti. Nakoľko je Oravská lesná železnica vzdialená len pár kilometrov od hlavných oravských turistických atrakcií, oplatí sa ju nevynechať. A ak tam zavítate, skúste mi napísať, či sa vám páčila. Navštívili ste ju?

Sledujte ma aj na Instagrame: @romiminarikova

Romi Mináriková

Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *