Plánovanie výletu nám môže prekaziť mnoho faktorov. Najzákladnejšie je počasie a to je v zime veľmi nevyspytateľné. Aj napriek tomu sme sa vybrali zdolať vrch Kľak (1 352 m n. m.), ktorý sa týči v pohorí Malá Fatra. Bezplatné parkovisko, na ktorom sa nenachádzalo mnoho áut, bolo prekvapením. Pri pohľade na množstvo snehu nám bolo jasné, že to nebude obyčajná prechádzka po horách, ale turistika v pravom slova zmysle.

vrch kľak
vrch kľak

Ako východiskový bod našej túry na vrch Kľak sme zvolili pomerne známe Fačkovské sedlo (802 m n. m.). Keďže počasie v doline nebolo moc priaznivé, nevedeli sme, čo od turistiky očakávať. Do zasneženej krajiny nám ukázala smer žltá značka. Podmienky nám dovolili zdolať len pár výškových metrov a následne nás pribrzdil zľadovatený chodník. Nasadenie „mačiek“ bolo nevyhnutnosťou. Hmla nám taktiež robila spoločnosť, no nijako nám to nekomplikovalo výstup. Postupne sme zdolali Revánske lúky, vrch Reváň a zelená značka nás priviedla do cieľa – na vrch Kľak. Bezvetrie, ktoré sme pociťovali celou cestou, sa následne zmenilo na silný vietor. Vďaka kvalitnému oblečeniu to nebol žiaden problém a ustupujúca hmla nám dovolila vychutnať si nádherný výhľad na okolité kopce. Začali prichádzať ďalší turisti a na fotku pri majestátnom kovovom dvojkríži sme si museli počkať.

vrch kľak

Občerstvili sme sa teplým čajom a vydali sme sa tou istou trasou dolu. Opäť sme si všímali krásu krajiny, námraza na stromoch pripomínala zábery z rozprávky. Prebral nás až ľad na chodníku, ktorý bol zamaskovaný čerstvým snehom. Udržať sa na nohách bolo veľmi náročné a pád na seba nenechal dlho čakať. Následná cesta bola o to opatrnejšia. Po tomto príjemnom výlete, sme sa rozhodli posilniť v reštaurácii Salaš Kľak. Chutná tradičná slovenská kuchyňa a milý personál nám po turistike dodal energiu a naše dobrodružstvo sme ukončili. Zimná turistika má svoje čaro, no netreba podceňovať výbavu. Sme radi, že sme opäť vyšli do terénu a vychutnali si krásy Slovenska. Malá Fatra síce nie je taká populárna ako iné slovenské pohoria, no taktiež je výnimočná a stojí za návštevu. Tešíme sa na jar a prvé teplé slnečné lúče, s ktorými bude toto miesto taktiež čarovné.

zima vrch kľak
zima vrch kľak

// článok vyšiel v spolupráci s magazínom Good Flight //

Pre podobné články skúste navštíviť rubriku OBJAVUJEM.

Sledujte ma aj na Instagrame: @romiminarikova

Romi Mináriková

Možno sa ti bude páčiť aj:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *