Pred pár rokmi bola Čierna Hora destináciou, kde ste len veľmi ťažko stretli Slovákov. V súčasnosti to už nie je žiaden problém. Pomerne nízke ceny a pekné pláže tejto krajiny lákajú turistov čím ďalej tým viac. Oplatí sa vycestovať do Čiernej Hory?

Moje zapálenie pre spoznávanie nových kultúr ma priviedlo do veľmi zaujímavej lokality. Mesto Ulcinj som si obľúbila najmä pre jeho rôznorodosť. Nachádza sa 15 km od hranice s Albánskom a väčšinu jeho obyvateľov tvoria priateľskí moslimovia. Aj napriek tomu, že sa táto turistická destinácia snaží ísť s dobou a buduje sa tu mnoho hotelov, vybrali sme si apartmán u súkromníka. Dovolenka na vlastnú päsť sa nám veľakrát osvedčila, preto sme si ubytovanie našli až priamo na mieste. Mali sme tak možnosť nahliadnuť do bežného života v tomto meste a neľutujem. Kontrasty medzi chudobou a bohatstvom v hoteli nikdy neuvidíte.

Som zástancom spontánnych nápadov, preto nenastalo zbytočné plánovanie. Každé ráno sme sa zobudili a podľa aktuálnej nálady zvolili vhodné činnosti. Keďže sme cestovali autom, presun po okolí nebol problém. Čo je podľa mňa potrebné vidieť v Čiernej Hore?
Lovćen
Pohorie Lovćen je súčasťou rovnomenného národného parku. Na najvyššie položenom vrchole (Jezerski vrh) prístupnom pre turistov sa nachádza Mauzóleum Petara II. Petrovića-Njegoša. Na vrchol vedie množstvo schodov, no nádherný výhľad z panoramatickej vyhliadky pri mauzóleu je nezabudnuteľný. Dostať sa však autom pod toto miesto je hotové šialenstvo. Čiernohorci sa pri šoférovaní riadia veľmi zvláštnymi pravidlami. O to nebezpečnejšie je to na úzkej rozbitej ceste plnej serpentín, ktorá vedie týmto národným parkom. Treba byť naozaj ostražitý a opatrný.



Kotor a záliv Kotorská Boka
V bezprostrednej blízkosti spomínaného národného parku Lovćen sa nachádza stredoveké mesto Kotor, ktoré je zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vďaka množstvu starých budov v ňom budete cítiť nádych histórie. Rozprestiera sa na konci Kotorskej boky- najväčšieho prírodného zálivu v južnej časti Jadranského mora (dĺžka 28 km a šírka v jeho najužšom mieste je 350 m).
Velika plaža, Ulcinj
Niektorí ju nazývajú famóznou a nekonečnou. Ide o pieskovú pláž, ktorá sa rozprestiera na území dlhom 12 km a je jednou z najdlhších pláží v Európe (najdlhšia v Čiernej Hore). Je rozdelená na mnohé menšie časti a každý si tam nájde tú svoju naj. Každá je však inak udržiavaná, pre mňa je favoritom MCM beach.
Valdanos, Utjeha
Kamenistá pláž, ktorá na fotografiách vyzerá odlišne ako v skutočnosti. Je však zaujímavá rozľahlými olivovými hájmi, ktoré sa nachádzajú v jej blízkosti. Toto miesto stojí za návštevu, aj keď samotná pláž v súčasnosti nepatrí k tým najlepším.
Ostrov Svätý Štefan
Fotogenický ostrov Svätý Štefan sa nachádza 10 km južne od Budvy. Mohli by sme ho nazvať legendárnym, pretože ho preslávili hviezdy ako MarilynMonroe, Sofia Loren… Aj v súčasnosti naň chodia dovolenkovať celebrity. Na ostrov vedie most, za vstup si však zaplatíte. Ide o opatrenie, ktoré má zabezpečiť pokoj a súkromie bohatých návštevníkov.

ČO OCHUTNAŤ?
Aby sme nezostali len pri zaujímavých miestach, rozhodla som sa spísať aj tradičné černohorské jedlá, ktoré som poctivo ochutnala. V ich kuchyni prevládajú ryby, morské plody a zelenina. Tradičnými pokrmami sú však Pršut (sušená šunka podobná talianskemu prosciuttu), Burek (vyrába sa z nekvaseného tenkého cesta, ktoré je plnené rôznymi náplňami ako napríklad jablkami, zemiakmi, mäsom, špenátom alebo syrom), Čevapi (grilované rolky hovädzieho mletého mäsa, servírované s cibuľou (čevapčiči je juhoslovanská zdrobnenina od tohto slova)), Pljeskavica (smažená mäsová placka, často sa posýpa syrom), no aj rôzne druhy syrov a mäsa upraveného na grile.
A keďže často fungujem s kávou v ruke, nebude prekvapením že spomeniem tradičný nápoj v Čiernej hore, ktorým je tradičná turecká káva, podávaná v malej kovovej kanvičke (džezva) spolu s guľatou šálkou. Obsahuje množstvo cukru a zaujímavosťou je, že sa sladí už pri príprave. V Čiernej Hore nepohrdnú ani kvalitnými vínami, pivom (Nikšičko), ale aj tvrdšími pálenkami ako je napríklad Rakija.
Nájde sa tu niekto, kto sa chystá vycestovať do tejto krajiny? Máte radšej oddych na pláži alebo obľubujete formu spoznávania krajiny a jej histórie podobne ako ja?
Pre ďalšie podobné články skúste rubriku „Objavujem„.
Sledujte ma aj na Instagrame: @romiminarikova
